Αργεντινή: Στο τέλος η Άρσεναλ (video)

Με γκολ του Λισάντρο Λόπεζ στο 89ο λεπτό, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε τη «διψασμένη» Σαν Μαρτίν με 3-2, ενώ οι Ολ Μπόις επικράτησαν της Ατλέτικο Ραφαέλα με 2-1.

Καταρχάς, η Άρσεναλ πήρε τη νίκη σκοράροντας ύστερα από τρεις στημένες φάσεις. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Βίκτορ Κουέστα, ενώ στο 41ο ο Χούλιο Φουρτς διαμόρφωσε το 2-0, τη στιγμή που η Σαν Μαρτίν πίεζε για την ισοφάριση. Αυτή ήλθε στο δεύτερο 45λεπτο μετά από πέναλτι του Κρίστιαν Αλβάρεζ στο 48ο λεπτό και τέρμα του Ουμπέρτο Οσόριο στο 50ό, αλλά οι φιλοξενούμενοι, που παραμένουν στη ζώνη υποβιβασμού, δεν απέφυγαν την ήττα, καθώς παραχώρησαν το 3-2 στο τέλος της αναμέτρησης.

Από την πλευρά τους, οι Ολ Μπόις γιόρτασαν τα 100ά γενέθλιά τους με νίκη σε βάρος της Ατλέτικο Ραφαέλα, αφού τα γκολ του Άνχελ Βιλντόζο στο 37ο λεπτό και Ιβάν Μποργκέλο στο 39ο αποδείχθηκαν αρκετά. Ο Χουάν Ελουτσάνς μείωσε σε 2-1 με πέναλτι στο 70ό λεπτό και οι «κρέμα» έχασαν πάμπολλες ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά αυτή δεν ήλθε.

2

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.