Κόπα Λιμπερταδόρες: Εκδίκηση για Κορίνθιανς (videos)

Μετά από ήττα με 1-0 στο Μεξικό, η πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, Κορίνθιανς, φιλοδώρησε την Τιχουάνα με τρία γκολ στη Βραζιλία.

Έτσι, οι κάτοχοι του Κόπα Λιμπερταδόρες έφτασαν στους 7 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Τιχουάνα, η οποία διατηρεί την πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου της κορυφαίος διασυλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής. Ειδικότερα, ο πρώην παίκτης της Μίλαν, Πάτο, άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ο Χοσέ Πάολο Γκερέρο διαμόρφωσε το 2-0 στο 36ο λεπτό και ο Παουλίνιο το τελικό αποτέλεσμα στο 82.

Παράλληλα, η Ολίμπια από την Παραγουάη ανέβηκε στην κορυφή του έβδομου γκρουπ μετά το 5-1 επί της Ντεπορτίβο Λάρα στη Βενεζουέλα. Ο Φρέντι Μπαρέιρο σημείωσε δύο γκολ, ενώ ο Γιούμπερ Αντόνιο Μοσκουέρα πέτυχε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό, όταν μείωσε σε 4-1, πριν ο Εντουάρντο Αράντα σημειώσει το 5-1.

Στον τρίτο όμιλο, η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο πραγματοποίησε το «4Χ4» κερδίζοντας με 2-1 τη Δε Στρόνγκεστ στη Βολιβία χάρη σε τέρμα του Ντιέγκο Ταρντέλι στο 10ο λεπτό και αυτογκόλ του Λουίς Μέντεζ στο 82ο. Στο μεσοδιάστημα ισοφάρισε ο Χάρολντ Ρέινα. Τέλος, η Μπαρτσελόνα και η Τολούκα έμειναν στο 0-0 στο Εκουαδόρ.