Αργεντινή: Επιστροφή στις νίκες για Βελέζ (videos)

Με «καθαρό» 3-0 και με «ήρωα» τον Σεμπαστιάν Σόσα, η Βελέζ Σάρσφιλντ επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα και σε επίπεδο αργεντίνικου πρωταθλήματος.

Ο 26χρονος τερματοφύλακας, ο οποίος ξεκίνησε από την Πενιαρόλ, απέτρεψε βέβαιο γκολ του Ντιέγκο Γκαρσία στο 11ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάν Κουμπέρο άνοιξε το σκορ και στο 24ο ο Φεντερίκο Ινσούα διαμόρφωσε το 2-0. Ακολούθησε και αποβολή του Ρεϊνάλντο Αλντερέτε στο 39ο λεπτό, που πρόσφερε αριθμητικό πλεονέκτημα στους «φορτίν».

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βελέζ προτίμησε να προφυλάξει το αποτέλεσμα, αλλά έφτασε στο 3-0 με τον 20άχρονο Εζέκιελ Ρεσκλαντάνι, καθώς ο νεαρός επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 63ο λεπτό. Η τελευταία αξιοσημείωτη φάση της αναμέτρηση καταγράφηκε στο 75ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Φεντερίκο Φρέιρε των νικητών, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Από την πλευρά της, η Σαν Μαρτίν υποχώρησε στη 19η θέση της τριετής κατάταξης.

1

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.