Αργεντινή: Τρεζεγκέ και «δύο στα δύο» η Ρίβερ (videos)

Η Ρίβερ Πλέιτ του Ραμόν Ντίαζ έχει θέσει ως στόχο την επιστροφή της στους τίτλους και ο Νταβίντ Τρεζεγκέ «σφράγισε» το «δύο στα δύο» στο ξεκίνημα του Final του αργεντίνικου πρωταθλήματος.

Ο 35άχρονος Γάλλος σημείωσε το μοναδικό γκολ του 1-0 επί της Εστουντιάντες με πανέμορφη προσπάθεια στο 32ο λεπτό. Στο υπόλοιπο ματς οι «μιλονάριος» προτίμησαν να προστατεύσουν το προβάδισμα, κάτι που πέτυχαν, οπότε ανέβηκαν στην πρώτη θέση της κατάταξης της Final. Αντίθετα, η Εστουντιάντες έμεινε χωρίς βαθμό στο δεύτερο μισό της τρέχουσας σεζόν, αλλά παραμένει εντός στόχων αναφορικά με την πρόκριση στο Κόπα Σουνταμερικάνα και την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, παρά τα εσωτερικά προβλήματα στις τάξεις της.

Νωρίτερα, η Μπόκα Τζούνιορς πήρε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Τίγκρε με τον Κάρλος Μπιάνκι να χρησιμοποιεί πολλούς αναπληρωματικούς. Βασικούς, ανάμεσα στους οποίους ο πρώην μέσος της ΑΕΚ Νάτσο Σκόκο, ξεκούρασαν και οι Νιούελς Ολντ Μπόις, αλλά εκείνοι ηττήθηκαν με 3-0 από τη Λανούς, για την οποία ο Σίλβιο Ρομέρο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, στο 41’ ο Μάρτιν Καθέρες σημείωσε αυτογκόλ και στο 48’ ο άλλοτε άσος του Άρη, Μάριο Ρεγκέιρο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Από την πλευρά της, η Κίλμες επικράτησε με 2-1 της Ολ Μπόις και πήρε μεγάλη «ανάσα» ύστερα από εννέα ματς χωρίς νίκη. Σκόρερ ήταν οι Χουάν Μανουέλ Κόμπο στο 6ο λεπτό και Γιακόμπο Μασίγια στο 61’, ενώ ο Όσκαρ Αχουμάντα μείωσε σε 2-1 στο 83’. Επίσης, στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μαξιμιλιάνο Κορονέλ των φιλοξενούμενων.