Αργεντινή: «Μεγάλος» Μπουρντίσο για Μπόκα (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς ξεκίνησε θετικά το Final του αργεντίνικου πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 3-2 της Κίλμες χάρη σε δύο γκολ του Γκιγιέρμο Μπουρντίσο.

Μόλις στο όγδοο λεπτό, πάντως, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ των Βιλφρέντο Ολιβέρα και Κριστιάν Μενέντεζ. Η αναμέτρηση, όμως, εξελίχθηκε δραματικά αρχής γενομένης από τη μείωση σε 2-1 στο 37ο λεπτό μετά από γκολ του Βάλτερ Ερβίτι. Στο 67ο ο Μπουρντίσο ισοφάρισε και έδειξε πως οι «μιλονάριος» ήταν έτοιμοι για ανατροπή. Αυτή σημειώθηκε στο 81ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του 24χρονου κεντρικού αμυντικού από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά προγενέστερα απαιτήθηκε απόκρουση πέναλτι του Αγκουστίν Οριόν, το οποίο συνδυάστηκε με κόκκινη κάρτα στον Ματίας Καρούζο!

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Μπόκα πήρε τρεις βαθμούς για το Final. Παράλληλα η Κίλμες υποχώρησε στην τελευταία θέση της τριετής κατάταξης. Από την πλευρά του, ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δήλωσε πως τα δύο σημερινά γκολ ήταν τα πρώτα της καριέρας του, στα οποία δεν χρησιμοποίησε το κεφάλι του!

Σημειώνουμε επίσης πως χθες (08/02) ενσωματώθηκε στις προπονήσεις της Μπόκα ο… Χουάν Ρομάν Ρικέλμε. Ο 34χρονος μέσος είχε… αποσυρθεί πριν από επτά μήνες, αλλά αποφάσισε να γυρίσει και να βοηθήσει την ομάδα του Κάρλος Μπιάνκι.

Σε άλλο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του Final, η Σαν Λορένζο πήρε εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία από τη Σαν Μαρτίν, αλλά θα μπορούσε να είχε φύγει με «διπλό», αν σουτ του Λουίς Αγκουιάρ έβρισκε δίχτυα, όχι το δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ακόμα, η Τίγκρε επικράτησε με 3-1 της Εστουντιάντες ξεπερνώντας ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Γκελαμπέρτ στο όγδοο λεπτό. Άλλωστε, οι Ρουμπέν Μπότα (27ο) και Αλεχάντο Ντονάτι (44ο) πέτυχαν την ανατροπή εντός του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Γκάμπριελ Πενιάλμπα διαμόρφωσε το 3-1 στο δεύτερο 45λεπτο, αφού πρώτα ο Γκαστόν Ντίαζ δεν μετέτρεψε πέναλτι σε γκολ.

Τέλος, οι Ολ Μπόις και Γοδόι Κρουζ έμειναν στο 1-1. Στο 46ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Φακούντο Καστιγιόν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ενώ ο Όσκαρ Αχουμάντα ισοφάρισε στο 76ο. Οι «άλμπο», πάντως, είχαν περισσότερες ευκαιρίες και άξιζαν τη νίκη.

0

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.