Αργεντινή: Πρεμιέρα… συσκότισης με νίκη Βελέζ (videos)

Έπεσαν τα φώτα σε αμφότερα τα παιχνίδια, τα οποία άνοιξαν το πρόγραμμα της Final του φετινού αργεντίνικου πρωταθλήματος, αλλά η Βελέζ ξεκίνησε με νίκη.

Συγκεκριμένα, η πρωταθλήτρια της Inicial κατέβαλε με 1-0 την Αρχεντίνος Τζούνιορς χάρη σε καταπληκτικό γκολ του Λούκας Πράτο. Στο 12ο λεπτό, όμως, το ματς διακόπηκε για μισή ώρα, επειδή κατέρρευσε το σύστημα ηλεκτροδότησης του γηπέδου.

Το δεύτερο ματς της ημέρας διακόπηκε για 22 λεπτά λόγω συσκότισης στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου! Πάντως η Άρσεναλ Σαραντί διέφυγε με ισοπαλία 1-1 από την έδρα της Ουνιόν Σάντα Φε χάρη σε τέρμα του Νταρίο Μπενεντέτο στις καθυστερήσεις, αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 65ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Πάμπλο Λουγκουέρτσιο. Στο 51ο λεπτό, ο Μπραχίαν Αλεμάν είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των γηπεδούχων.

Σημειώνουμε πως η «μαύρη» πρεμιέρα οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής στην Αργεντινή. Πάντως ο καιρός δεν μπορεί να αποτελέσει ελαφρυντικό, καθώς οι υπεύθυνοι των δύο γηπέδων έπρεπε να λάβουν τα μέτρα τους, ώστε να αποφευχθεί το… ρεζιλίκι.

0

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.