Αργεντινή: Στη Βελέζ ο τίτλος (videos)

Πρωταθλήτρια Inicial αναδείχθηκε η Βελέζ κερδίζοντας με 2-0 την Ουνιόν, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής του αργεντίνικου πρωταθλήματος.

Αυτός είναι ο ένατος εθνικός τίτλος της Βελέζ, καθώς προηγήθηκαν το Nacional του 1968, η Apertura του 1995 και η Clausura του 1993, του 1995, του 1996, του 2005, του 2009 και του 2011. Τώρα, πήρε το πρώτο πρωτάθλημά της υπό το νέο σύστημα διεξαγωγής. Στο 2-0 επί της Ουνιόν ο Φακούντο Φερέιρα πέτυχε και τα δύο τέρματα και προσπέρασε τον Ιγκνάσιο Σκόκο στον πίνακα των σκόρερ. Ο 21χρονος επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 48ο και στο 84ο λεπτό, αλλά χρειάστηκε η νίκη της Ρίβερ Πλέιτ επί της Λανούς με 1-0 χάρη σε κεφαλιά του Ροντρίγκο Μόρα στο 76ο λεπτό ώστε οι «φορτίν» να εξασφαλίσουν την πρώτη θέση.

Με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ προηγήθηκε η Ιντεπεντιέντε στην έδρα της Σαν Λορένζο, αλλά η τελευταία ανέτρεψε το σκορ με γκολ των Νίκολας Μπιάνκι στο 16ο λεπτό και Αλάν Ρουίζ στο 46’. Οι Γκονζάλο Πρόσπερι και Χουλιάν Βελάσκεζ άφησαν τις ομάδες τους με δέκα παίκτες, αλλά οι «κυκλώνες» συνέχισαν ανοδικά και πήραν τους βαθμούς. Σε αγώνα χωρίς άμεσο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Άρσεναλ Σαραντί επικράτησε με 1-0 της Μπόκα Τζούνιορς. Στο 46ο λεπτό ο Εμίλιο Ζελάγια σημείωσε το μοναδικό γκολ, ενώ ο 39χρονος Ρολάντο Τσιάβι δεν ευστόχησε σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Τέλος, η Μπελγκράνο κέρδισε με 1-0 τη φιναλίστ του Κόπα Σουνταμερικάνα, Τίγκρε.