Αργεντινή: Αγγίζει τίτλο η Βελέζ (videos)

Έχοντας εξασφαλίσει θέση sτο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες η Βελέζ Σάρσφιλντ επιβλήθηκε με 2-0 των Ολ Μπόις κι έμεινε μόνη πρώτη στην αργεντίνικη Inicial.

Οι «φορτίν» κυριάρχησαν, σημάδεψαν δύο φορές το… δοκάρι και κατάφεραν να φθάσουν στη νίκη με 2-0 με γκολ του Λούκας Πράτο στο 89’ και του Φακούντο Φερέιρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με την ήττα των Ολ Μπόις οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Ιγκνάσιο Σκόκο «φίξαραν» θέση στο Λιμπερταδόρες, αν και στο Final (πρώην Clausura) θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Στο 0-0 έμεινε η Λανούς με την Εστουντιάντες, οπότε βρέθηκε δύο βαθμούς πίσω από τη Βελέζ στην κατάταξη της Inicial. Μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο στο πρώτο μισό της σεζόν διατήρησε η Μπόκα Τζούνιορς, επικρατώντας με 3-1 της Ρασίνγκ Κλουμπ χάρη σε εξαιρετική εμφάνιση. Ύστερα από καιρό οι «χεϊνέσες» απέδωσαν θεαματικό ποδόσφαιρο, ο Λεονάντρο Παρέδες πέτυχε δύο εντυπωσιακά τέρματα και ο Ματίας Καρούζο είχε το άλλο γκολ. Στο 80ό λεπτό ο Γκάμπριελ Χαούτσε μείωσε σε 3-1 για τη Ρασίνγκ. Τέλος, η Τίγκρε επιβλήθηκε με 2-0 της Γοδόι Κρουζ και πήρε την πρώτη νίκη της στην Inicial. Σκόρερ χρίστηκαν οι Σίλβιο Γκονζάλεζ στο 21’ και Ρουμπέν Μπότα στο 39’. Μοιραία οι «τόμπα» έμειναν χωρίς νίκη για όγδοο παιχνίδι, οπότε πλησίασαν περισσότερο την «καυτή» ζώνη της τριετούς βαθμολογίας.

6

-Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν