Αργεντινή: «Δίπλωσε» η Σαν Λορένζο (videos)

Στα τέσσερα ματς επέκτεινε το αήττητο σερί της η Σαν Λορένζο κερδίζοντας με 2-1 στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, οπότε απομακρύνθηκε περισσότερο από την «καυτή» ζώνη της πρώτης κατηγορίας της Αργεντινής.

Στο 13ο λεπτό ο Ντένις Στρακουαλαρσί άνοιξε το σκορ και στο 41ο ο Ζούλιο Μποφαρίνι σημείωσε το 2-0. Αμφότεροι εκμεταλλεύτηκαν λάθη της αντίπαλης άμυνας. Πάντως, η Αρχεντίνος ήταν ανώτερη από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Δεν μπόρεσε, όμως, να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, αν εξαιρεθεί το τέρμα του Γκουστάβο Όμπερμαν στο 70ό λεπτό. Προσθέτουμε πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Βάλτερ Κάνεμαν του συλλόγου του Αλμάγκρο, το οποίο πιέστηκε αρκετά στα τελευταία λεπτά, αλλά διέφυγε με το κρίσιμο «τρίποντο».

Νωρίτερα, οι Νιούελς Ολντ Μπόις συνέχισαν σε ρυθμό αποτυχημένων αποτελεσμάτων αποσπώντας 2-2 στην έδρα της ουραγού Ουνιόν. Πλέον έχουν πέντε ματς χωρίς νίκη, οπότε από φαβορί της Inicial έγιναν αουτσάιντερ. Μάλιστα χρειάστηκαν καταπληκτικό γκολ του πρώην μέσου της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, στο 60ό λεπτό, ώστε να αποτρέψουν την πρώτη φετινή νίκη της Ουνιόν. Στο 22ο λεπτό ο Ντιέγκο Χάρα άνοιξε το σκορ ολοκληρώνοντας αντεπίθεση και στο 33ο ο Αντρές Φρανζόια διαμόρφωσε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό ανατράπηκε, οπότε ο Μαρτίν Τόνσο μείωσε, πριν ισοφαρίσει ο Σκόκο με δυνατό σουτ.

Σκορ 2-2 καταγράφηκε επίσης στην αναμέτρηση ανάμεσα στις Ιντεπεντιέντε και Ρίβερ Πλέιτ. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με τον Ερνάν Φρέδες, αλλά ο Τζόναθαν Μποτινέλι ισοφάρισε στο 21ο λεπτό με ωραίο τέρμα και ο Κάρλος Σάντσεζ έβαλε τη Ρίβερ μπροστά στο 60ό λεπτό. Στο 70ό ο Λεονέλ Γκαλεάνο ισοφάρισε, αλλά η ομάδα του παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, η Σαν Μαρτίν πήρε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Μπελγκράνο χάρη σε «βολίδα» του Χόρχε Λούνα στο 43ο λεπτό. Ο 25χρονος μέσος απέδειξε μεν πως ήταν ημέρα των φοβερών γκολ στο αργεντίνικο πρωτάθλημα, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός. Άλλωστε ο Βίκτορ Ακουίνιο είχε ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό για τους «πιράτας».

6

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.