Αργεντινή: Επεισόδια στο Κολόν - Ουνιόν (videos)

Για ακόμα μία φορά η βία έκανε την εμφάνισή της στο αργεντίνικο ποδόσφαιρο και επισκίασε το ντέρμπι της Σάντα Φε ανάμεσα στην Κολόν και την Ουνιόν.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν εύκολα με 2-0 χάρη σε τέρματα των Λούκας Μούγκνι και Εμάνουελ Γκιγκλιότι, ενώ οι Αντριάν Μπαστία και Μαξιμιλιάνο Λούγκο άφησαν τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες. Πριν από το παιχνίδι, όμως, οι οπαδοί των φιλοξενούμενων διέλυσαν ό,τι βρήκαν στο πέρασμά τους και συγκρούστηκαν με αστυνομικές δυνάμεις. Επίσης, στιγμάτισαν τον αγώνα με δύο διακοπές.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial η Μπόκα επιβλήθηκε με 1-0 της Βελέζ Σάρφιλντ. Το διπλό «ανάσα» ήρθε με γκολ του Σαντιάγκο Σίλβα στο 30ό λεπτό. Επίσης, οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Ιγκνάσιο Σκόκο απώλεσαν το αήττητό τους με το εντός έδρας 2-1 από τους Ολντ Μπόις. Ο Τζόναθαν Φεράρι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 11ο λεπτό, ο Μάουρο Μάτος διαμόρφωσε το 2-0 στο 74’ με πέναλτι και ο Πάμπλο Πέρεζ μείωσε στις καθυστερήσεις. Από την πλευρά της, η Άρσεναλ Σαραντί συνέτριψε τη Γοδόι Κρουζ με 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Εμίλιο Ζελάγια κι ένα ο Χουάν Πάμπλο Κάφα, ενώ οι Νίκολα Σάντζεζ και Χόρχε Κουρμπέλο άφησαν τους «τόμπα» με εννέα παίκτες από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Εξάλλου, η Σαν Μαρτίν παραχώρησε 2-2 στην Τίγκρε, αν και προηγήθηκε με 2-0 με τους Ουμπέρτο Ουζόριο και Γκαστόν Καπράρι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τους Σίλβιο Ροντρίγκεζ και Μαριάνο Ετσεβερί, πριν αποβληθεί ο Ραμίρο Λεόνε στο 80ό λεπτό.

5

-Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.