Αργεντινή: Διακοπή λόγω τρομοκρατικής φωτοβολίδας (videos)

Οι οπαδοί της Ιντεπεντιέντε προκάλεσαν πρόωρη διακοπή στον αγώνα με την Μπελγκράνο, όταν πέταξαν φωτοβολίδα με δολοφονικές διαθέσεις δίπλα στον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Χουάν Κάρλος Ολάβε.

Το σκορ ήταν ήδη 1-0 υπέρ της Μπελγκράνο χάρη σε καταπληκτική προσπάθεια του Χόρχε Βελάσκεζ στο 41ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε, αφού ο διαιτητής έκρινε πως οι συνθήκες δεν ταιριάζουν σε ποδοσφαιρικό παιχνίδι και είχε δίκιο, καθώς οι οπαδοί των «κόκκινων» είχαν ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Η αρμόδια ποδοσφαιρική ομοσπονδία πιθανότατα θα ορίσει νέα ημερομηνία για τα υπολειπόμενα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Σημειώνουμε πως η Ιντεπεντιέντε είναι στη ζώνη του υποβιβασμού. Επίσης έχει άλλο ένα παιχνίδι σε εκκρεμότητα, αυτό εναντίον της Τίγκρε που αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου, ενώ οι ελεύθερες ημερομηνίες μέχρι τη λήξη της Inicial είναι ελάχιστες.

Σε παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής που… ολοκληρώθηκε, η Ρίβερ Πλέιτ πήρε 0-0 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα, αν και ανώτερη. Πέρα από τους βαθμούς, οι «μιλονάριος» έχασαν εξαιτίας τραυματισμού τον 21χρονο αμυντικό, Ζερμάν Πετσέγια, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τέλος, οι Ολ Μπόις παραχώρησαν ισοπαλία με 1-1 στην Κολόν. Ευτυχώς ο Χουάν Πάμπλο Ροντρίγκεζ ευστόχησε σε μία από τις τρεις κλασικές ευκαιρίες που είχε, ώστε οι κυρίαρχοι γηπεδούχοι να μην ηττηθούν. Στο 31ο λεπτό ο Σεμπαστιάν Πρέντιγκερ είχε ανοίξει το σκορ για τους «σαμπαλέρος».

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Ολ Μπόις-Κολόν Σάντα Φε 1-1
Ιντεπεντιέντε-Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα Διακόπηκε (0-1 στο 45ο λεπτό)

5

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.