Brasileiro: Το σήκωσε η Φλουμινένσε (videos)

Το δεύτερο πρωτάθλημα Βραζιλίας σε τρία χρόνια και το τέταρτο στην ιστορία της κατέκτησε η Φλουμινένσε.

Η «Φλου» επικράτησε με 3-2 της Παλμέιρας, η οποία οδεύει προς τη Β’ Κατηγορία. Ο πρώτος σκόρερ του Brasileiro, Φρεντ, πέτυχε δύο γκολ, εκ των οποίων το νικητήριο στο 88ο λεπτό. Συνέβαλε και ο Μαουρίτσιο Ράμος με αυτογκόλ, ενώ οι Ερνάν Μπάρκος και Πάτρικ Βιέρα ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ στο 61ο και 64ο λεπτό, αντίστοιχα. Πλέον, οι «βερντάο» έχουν μονάχα μαθηματικές ελπίδες αναφορικά με την αποφυγή του δεύτερου υποβιβασμού τους σε δέκα χρόνια.

Στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Γκρέμιο κερδίζοντας με 2-1 τη Σάο Πάολο. Ο θρυλικός τερματοφύλακας Ροτζέριο Σένι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 42ο λεπτό, αλλά οι «ιμόρταλ» έκαναν την ανατροπή με τους Αντρέ Λίμα και Μαρτσέλο Μορένο. Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Μινέιρο απώλεσε τις μαθηματικές ελπίδες για τον πρώτο τίτλο της από το 1971, αφού έφερε εκτός έδρας 1-1 με τη Βάσκο Ντα Γκάμα, σε παιχνίδι που πρωταγωνίστησε ο διαιτητής ακυρώνοντας ένα γκολ της Βάσκο, καταλογίζοντας περίεργο πέναλτι υπέρ της Ατλέτικο και μοιράζοντας δύο κόκκινες κάρτες. Συγκεκριμένα ο Ροναλντίνιο έβαλε τους «γκάλο» μπροστά με πέναλτι στο 28ο λεπτό, αλλά ο Σερζίνιο Μινέιρο αποβλήθηκε στο 42’. Στο 56’ ο Αλεσάντρο ισοφάρισε σε 1-1, η Βάσκο όμως έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημά της στο 81’ με δεύτερη κίτρινη στον Ντάγκλας.

Παράλληλα, έγινε γνωστή η δεύτερη από τις τέσσερις ομάδες που θα υποβιβαστούν. Ο πρώην χαφ της ΑΕΚ, Ζούλιο Σέζαρ, δεν αποδείχθηκε αρκετός για τη Φιγκουιρένσε. Ισοφάρισε μεν στο 63ο λεπτό το τέρμα του Ζιλμπέρτο, αλλά ο σύλλογος της Φλοριανάπολις ήθελε μονάχα τη νίκη επί της Σπορτ Ρεσίφε, για να έχει ελπίδες σωτηρίας. Αντίθετα, η Κρουζέιρο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της, κερδίζοντας με 3-1 την Μπαΐα. Ο Αργεντινός Αλεχάντρο Μαρτινούτσιο πέτυχε δύο γκολ και ο Βίλιαμ Μαγκράο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89’. Στο 27’ ο Λεάντρο Φαχέλ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Σάντρο Σίλβα και Ματσίνι αντίκρισαν κόκκινη κάρτα και άφησαν την ομάδα τους με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά. Επίσης, με πέναλτι του Ρενάτο Αμπρέου στο 79ο λεπτό η Φλαμένγκο πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ναούτικο, ενώ ο Ρότζερ ήταν ο μοναδικός σκόρερ στο δύσκολο και αγχωτικό 1-0 της Πόντε Πρέτα επί της Ιντερνασιονάλ.