Αργεντινή: Πεντάρα κορυφής για Βελέζ (videos)

Στην πρώτη θέση της Inicial ανέβηκε η Βελέζ Σάρσφιλντ «διαλύοντας» με 5-1 την Άρσεναλ Σαραντί στην 13η αγωνιστική του αργεντίνικου πρωταθλήματος.

Πάντως οι «ελ φορτίν» έχουν έναν αγώνα παραπάνω από τους Νιούελς Ολντ Μπόις, με τους οποίους μοιράζονται την πρώτη θέση. Τρία γκολ πέτυχε ο Φακούντο Φερέιρα, ενώ οι Λούκας Πράτο και Φερνάντο Τόμπιο συνέβαλαν στον θρίαμβο. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν σε 3-1 με τον Νικολάς Αγκουιάρ στο… 26ο λεπτό.

Με δύο γκολ του Λεάντρο Παρέδες, η Μπόκα επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Συγκεκριμένα κατέβαλε με 3-1 τη Σαν Λορένζο, που δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Στο 66ο λεπτό ο 39χρονος Ρολάντο Τσιάφι σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα ολοκληρώνοντας φάσης διαρκείας, ενώ ο Ματίας Μιραμπάχε ισοφάρισε σε 1-1 στο 7ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους.

Ακόμα, η ουραγός όλων των βαθμολογιών Ουνιόν παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 στην Εστουντιάντες. Οι Ντουβάν Ζαπάτα και Τζόναθαν Σούνκε έδωσαν το προβάδισμα με 1-0 και 2-1, αντίστοιχα, στους «πινκαράτας», αλλά οι Ντιέγκο Χάρα και Φεντερίκο Τσιαπέγο ισοφάρισαν σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Τέλος, η Σαν Μάρτιν απέσπασε 1-1 στην έδρα των Αρχεντίνος Τζούνιορς, αφού ο Μάουρο Μπογκάδο ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, Πέντε λεπτά νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ ο Αλεχάντρο Ναβάρο.

4

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.

29

Σημείωση: Στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες θα πάρουν μέρος η πρωταθλήτρια του Inicial, που είναι σε εξέλιξη, η Άρσεναλ Σαραντί σαν πρωταθλήτρια Clausura 2012 και οι τρεις καλύτερες ομάδες της παραπάνω κατάταξης.