Η Άρσεναλ και η… Μονπελιέ

Η ανατροπή που έκανε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Άρσεναλ, κόντρα στη Ρέντινγκ για το Λιγκ Καπ, έχει ξαναγίνει και σε αγώνα της άλλης ομάδας του ομίλου των Πειραιωτών, Μονπελιέ.

Οι «κανονιέρηδες» μετέτρεψαν το εις βάρος τους 4-0 σε 4-4 για να πάνε το παιχνίδι στην παράταση και να κερδίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας 7-5 της αντιπάλου τους. Μάλιστα, τα 12 γκολ που μπήκαν είναι τα περισσότερα σε αγγλικό ματς από τότε που η Χαλ είχε νικήσει 8-4 (12) τη Γουίτμπι Τάουν για το Κύπελλο Αγγλίας στις 26 Νοεμβρίου του 1996.

Ανάλογη ανατροπή έχει γίνει σε αναμέτρηση της Μονπελιέ με τη Λιόν για το πρωτάθλημα Γαλλίας στις 22 Αυγούστου του 1998. Τότε η Λιόν επικράτησε 5-4 εντός έδρας ανατρέποντας το εις βάρος της 0-4.

Στα αξιοσημείωτα του 7-5 της Άρσεναλ επί της Ρέντινγκ ότι η τελευταία ομάδα που είχε σκοράρει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο εναντίον των Λονδρέζων ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα 6-1 στις 25 Φεβρουαρίου 2001 για την Πρέμιερ Λιγκ.