Σκόκο: Ξεφεύγουν οι Νιούελς, κερνούν… Νάτσο(ς)! (videos)

Στα οκτώ γκολ έφτασε ο Νάτσο Σκόκο πρωταγωνιστώντας στο 2-1 των Νιούελς Ολντ Μπόις επί της Άρσεναλ Σαραντί για τη δωδέκατη αγωνιστική της αργεντίνικης Inicial.

Ο άλλοτε μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ πρόσφερε θέαμα και ουσία, καθώς η ομάδα του έφτασε στο +3, επτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Inicial. Παράλληλα οι «λέπρα» πλησίασαν μία θέση στο Κόπα Λιμπερταδόρες και ξέφυγαν από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Το θέαμα έγκειται στο 5ο και στο 23ο λεπτό, σημεία στα οποία σκόραρε και χαροποίησε τους οπαδούς των Ολντ Μπόις. Ο Κάρλος Καρμπονέρο μείωσε σε 2-1 στο 74ο λεπτό, αλλά η ανώτερη Άρσεναλ δεν μπόρεσε να… διασπάσει το άστρο του Σκόκο.

Εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 παραχώρησε η Σαν Λορένζο και διατηρήθηκε στην «καταδικαστική» τριάδα. Ο Μάρτιν Καουτερούτσιο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 12ο λεπτό, αλλά ο Λουίς Αγκουιάρ και ο Άλαν Ρουίζ διαμόρφωσαν το 2-1 σε διάστημα τριών λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα στο 45ο λεπτό ο Πάμπλο Μιγκλιόρε σταμάτησε πέναλτι, αλλά η Σαν Λορένζο παραχώρησε το 2-2 στις καθυστερήσεις, όταν ο Γκερμάν Μανταρίνο εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνάς της. Στο 89ο λεπτό οι Τζούλιο Μπαφαρίνι και Κρίστιαν Λέμα αποβλήθηκαν αφήνοντας αμφότερες τις ομάδες με δέκα παίκτες.

Στη δεύτερη θέση της Inicial και της κατάταξης για το Λιμπερταδόρες ανέβηκε η Βελέζ επικρατώντας με 1-0 της Ρασίνγκ Κλουμπ. Ο Λούκας Πράτο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Σπουδαίο «διπλό» πήραν οι Ολ Μπόις σε βάρος της Εστουντιάντες. Το ματς περιείχε ελάχιστες φάσεις και κρίθηκε από τέρμα του Χερνάν Γκράνα στο 65ο λεπτό.

Εκτός έδρας νίκη κατέκτησε και η Ατλέτικο Ραφαέλα. Μάλιστα ανέτρεψε το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε με 2-1 τη Σαν Μαρτίν. Ο Εμάνουελ Μας άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό, αλλά ο Λούκας Λάντα ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 83ο και ο Τζόναθαν Λόπεζ σημείωσε το νικητήριο τέρμα στο 87ο.

3

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.