Brasileiro: Τρία γκολ ο Λούκας Μούρα για Σάο Πάολο (videos)

Στην τετράδα του Brasileiro εισήλθε η Σάο Πάολο με το εκτός έδρας 4-2 σε βάρος της Σπορτ Ρεσίφε, στο οποίο συνέβαλε καταλυτικά ο Λούκας Μούρα.

Άλλωστε ο Βραζιλιάνος διεθνής σκόραρε τρεις φορές και ανέβασε… αυτόνομα τη Σάο Πάολο στους 58 βαθμούς. Ο Μούρα βρήκε δίχτυα στο 18ο λεπτό με δυνατό σουτ, στο 29ο εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας και στο 57ο λεπτό. Στο 34ο λεπτό… βοήθησε ο Ριβάλντο που έστειλε μπαλιά του Λουίς Φαμπιάνο στα δίχτυα της ομάδας του. Από την άλλη, ο Ζιλμπέρτο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 14ο λεπτό και στο 79ο κέρδισε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Χιούγκο.

Με 4-0 συνέτριψε η Μποταφόγκο την Ατλέτικο Γκοϊανένσε. Στο 20ό λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κλάρενς Ζέεντορφ έπειτα από ωραία επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων. Ακολούθησαν ευκαιρίες των ουραγών, αλλά στο 45ο λεπτό ο Ντορία διαμόρφωσε το 2-0, στο 47ο ο Μπρούνο το 3-0 και στο 48ο ο Γκάμπριελ το 4-0 με το ομορφότερο γκολ της αναμέτρησης.

Εν μέσω της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, η Κορίνθιανς κατέβαλε με 1-0 τη Βάσκο Ντα Γκάμα, η οποία συμπλήρωσε σερί πέντε ηττών και έμεινε εκτός της τετράδας που οδηγεί στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Στο 57ο λεπτό ο Πάολο Γκερέρο σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντάγκλας.

Ισοπαλία με 1-1 απέσπασε η Γκρέμιο στην έδρα της Μπαΐα δείχνοντας… αντανακλαστικά απέναντι στους «διψασμένους» γηπεδούχους. Συγκεκριμένα ο Κλέμπερ ισοφάρισε στο 43ο λεπτό, ενώ ο Γκάμπριελ είχε ανοίξει το σκορ τρία λεπτά νωρίτερα. Μοιραίος για τους «τρικολόρ» ήταν ο πρώην φορ του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα, αφού έχασε πολλές ευκαιρίες.

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, η Ιντερνασιονάλ πέτυχε «κολλητές» νίκες με το 2-1 επί της Παλμέιρας. Στο 22ο λεπτό ο Ομπίνα άνοιξε το σκορ για τους «βερντάο», που προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Ωστόσο στο 34ο λεπτό ο Ντιέγκο Φορλάν και ο Ράφαελ Μούρα «ζωγράφισαν», πριν ισοφαρίσει ο Φρεντ. Στο 54ο λεπτό ο Ράφαελ Μούρα ολοκλήρωσε την ανατροπή έπειτα από θεαματική ενέργεια του Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο.

Τέλος, η Φιγκουιρένσε και η Πορτουγκέζα έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, αποτέλεσμα που μάλλον είναι καταδικαστικό για τους γηπεδούχους. Σχετικά εύκολη βραδιά πέρασαν οι Ουίλσον και Ντίντα, τερματοφύλακες των δύο συλλόγων.