Κόπα Σουνταμερικάνα: Επεισοδιακή ανατροπή για Τίγκρε (videos)

Η Τίγκρε του Ροντόλφο Αρουαμπαρένα ανέτρεψε το 2-0 της Ντεπορτίβο Κίτο κερδίζοντας με 4-0 τον επαναληπτικό του Κόπα Σουνταμερικάνα, που περιείχε τρεις αποβολές.

Από την αρχή πίεσαν οι Αργεντίνοι και άνοιξαν το σκορ στο δέκατο λεπτό, όταν ο Εζέκιελ Μαγκιόλο εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δικαιώθηκαν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, στο οποίο ο Γκαστόν Ντίαζ σημείωσε το 2-0 με πέναλτι στο 77ο λεπτό, ο Αλεχάντρο Ντονάτι το 3-0 στο 85ο και ο Ρουμπέν Μπότα το 4-0 στο 88ο με... τρελή ατομική προσπάθεια. Στο 67ο λεπτό είχαν αποβληθεί οι Ραμίρο Λεόνε και Τζέφερσον Ουρτάδο, οπότε οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες. Ακόμα, ο Μικέλ Κάστρο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στη φάση του πέναλτι.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε και η κάτοχος του τροπαίου, Ουνιβερδιδάδ της Χιλής, αφού επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Έμελετς. Ο πρώην επιθετικός της Μπόκα Τζούνιορς και των Ρέιντζερς, Ένζο Γκουτιέρεζ, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 57ο λεπτό. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Εκουαδόρ ήταν αυτή που αποχαιρέτησε.

Τέλος, η Ιντεπεντιέντε κατέβαλε πάλι τη Λίβερπουλ της Ουρουγουάη με 2-1. Στην προκειμένη ο Κάρλος Νούνιεζ άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, αλλά απώλεσε σημαντική ευκαιρία για το 2-1, αφού ισοφάρισε ο Φεντερίκο Μανουεκέγο στο 48ο. Ο Ρομπέρτο Μπατιόν ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις, ενώ οι Ουρουγουανοί είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 79ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Νέλσον Εουσέμπιο.