Κύπελλο Ελλάδας: Δεν έπεσαν... θύματα!

Λάρισα (1-0 στο Μενίδι), Απόλλων (4-3 στα πέναλτι την Κόρινθο), Καλλιθέα (1-0 τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά) και Πανσερραϊκός (2-1 στην παράταση τη Γλυφάδα), δεν έπεσαν θύματα έκπληξης, τσεκάροντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Μαζί τους και οι Εθνικός Γαζώρου (3-1 τον Ρούβα στη Γέργερη), Τύρναβος (2-0 τον Οικονόμο σε επεισοδιακό ματς με διακοπή και αποβολές λόγω μη τήρησης fair play)! Όλα αυτά στη δεύτερη... δόση της πρεμιέρας!

Η Λάρισα νίκησε μέσα στο Μενίδι τον Αχαρναϊκό με γκολ του Τσιμπάμπα στο 87ο λεπτό και θα αντιμετωπίσει στην 3η φάση του θεσμού σε διπλούς αγώνες τον Αστέρα Τρίπολης με το πρώτο ματς στο AEL FC Arena.

Στη Γέργερη, ο Ρούβας προηγήθηκε 1-0 του Εθνικού Γαζώρου, αλλά οι Σερραίοι έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν τελικά με 3-1. Επόμενος αντίπαλος για τον Εθνικό η Ξάνθη στην 3η φάση σε διπλούς αγώνες με πρώτο ματς στις Σέρρες.

Στον Τύρναβο η ομώνυμη ομάδα νίκησε τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 2-0. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, αλλά παραλίγο να τιναχτεί το παιχνίδι στον αέρα στη φάση του δεύτερου τέρματος γιατί αυτό προήλθε από τη μη τήρηση fair play από πλευράς γηπεδούχων. Το γεγονός ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους παίκτες του Οικονόμου Τσαριτσάνης με αποτέλεσμα την αποβολή ενός παίκτη και του προπονητή του συλλόγου. Ο Τύρναβος πέρασε στη 2η φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Σιδηροκάστρου σε μονό αγώνα με γηπεδούχο τον Εθνικό.

Στη Γλυφάδα ο Πανσερραϊκός χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση για να κάμψει την αντίσταση της γηπεδούχου ομάδας με 2-1. Η Γλυφάδα προηγήθηκε στη διάρκεια του κανονικού αγώνα αλλά ισοφαρίστηκε το αμέσως επόμενο λεπτό για να φτάσει το ματς στην παράταση όπου τα «λιοντάρια» πήραν τη νίκη με 2-1. Ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει στη 2η φάση ως γηπεδούχος σε μονό αγώνα τον Οδυσσέα Κορδελιού.

Τα εισιτήρια τέλος για τον επόμενη φάση «τσέκαραν» με πολύ… ιδρώτα, Απόλλων, ο οποίος χρειάστηκε να φθάσει στα πέναλτι για τα υποτάξει τη μαχητική Κόρινθο που ισοφάρισε στο118΄ της παράτασης και Καλλιθέα, με λυτρωτή τον Ντακόλ δύο λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια της παράτασης στην Καλαμαριά κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα.