Κόπα Σουνταμερικάνα: Έτσι «γράφει» ο Ζε Ρομπέρτο (videos)

Παρά τα 38 του, ο Ζε Ρομπέρτο «σφράγισε» το 2-1 της Γκρέμιο επί της Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ στον γύρο των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ο έμπειρος μέσος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και η Γκρέμιο προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-1. Προηγήθηκε αυτογκόλ του Χοσέ Λουίς Περλάζα στο 66ο λεπτό, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε ανοίξει στο σκορ στο 55ο λεπτό με τον Άρινγκτον Ναρκίσο Μίνο.

Στους «8» πέρασε και η Σάο Πάολο, αν και παραχώρησε 0-0 στην Ντεπορτίβα Λόχα του Εκουαδόρ. Άλλωστε οι Βραζιλιάνοι είχαν πάρει ισοπαλία με 1-1 στο πρώτο παιχνίδι, οπότε προκρίθηκαν με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ. Πάντως ο Οσβάλντο θα μπορούσε να είχε προσφέρει τη νίκη στη Σάο Πάολο, αν ήταν περισσότερο προσεκτικός στις ευκαιρίες του.

Μία άλλη βραζιλιάνικη ομάδα, η Ατλέτικο Γκοϊανένσε, ουραγός του Brasileiro, αποκλείστηκε, παρά τη νίκη με 3-1 σε βάρος της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Οι Χιλιανοί είχαν πάρει το πρώτο ματς με 2-0 και το γκολ του Μίκαελ Ρίος στο «Serra Dourada» αποδείχθηκε καταλυτικό αναφορικά με την παρουσία τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στο 14ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ ο Ζόιλσον, στο 36ο ο Ρενέ είχε σημειώσει το 2-0 και στο 50ό ο τερματοφύλακας Μάρτσιο «έγραψε» το 3-1 με πέναλτι. Σωστά ακυρώθηκε ένα γκολ της Ατλέτικο στο 63ο λεπτό, που θα μπορούσε να της δώσει την πρόκριση.

Παρακάτω ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα (οι επαναληπτικοί είναι στην έδρα της πρώτης ομάδας):