Ξύπνησε ο «Φονέας», απέκλεισε τη Ζάκυνθο!

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή του Φωστήρα στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς απέκλεισε τη Ζάκυνθο, επικρατώντας 4-0 στον Ταύρο.

Ο «Φονέας» κυριάρχησε στο παιχνίδι από το ξεκίνημα, με τους νησιώτες να έχουν παραταχθεί με πολλές απουσίες και αποστολή 16 παικτών. Στο 12’ ο Τσώνης με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Δωροβίνη, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η Ζάκυνθος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά και στο 42’ το σκηνικό του πρώτου γκολ επαναλήφθηκε στα καρέ των φιλοξενούμενων, με τον Δωροβίνη να εκτελεί το φάουλ και τον Τσώνη με κεφαλιά – ψαράκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Κώστα Ψυρόπουλου να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, ενώ η Ζάκυνθος δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει. Στο 81’ ο Βαβάτσικος σημείωσε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Δωροβίνης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο ίδιος επιχείρησε τη λόμπα, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ο Κούτρος πήγε για το ριμπάουντ, αλλά ο Τσορμπατζίδης τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Μπότος, Τασουλής, Παραράς, Δωροβίνης, Μπούμπας (77’ Φωστέρης), Πεταυράκης, Τζώνης, Μπιλίτσης, Παντελής (58’ Ψαρρής), Κούτρος, Κάμπας (69’ Βαβάτσικος)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Βασιλακόπουλος, Φιλάι, Τσολακούδης, Τσίλης, Τσορμπατζίδης, Πετράκος, Μιλόσεβιτς (62’ Καλόγερος), Παπαστεργίου (78’ Βυθούλκας), Τσίτσης, Σιάννης, Σολομωνίδης (31’ Κερμενίδης)

ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»
Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ