Kύπελλο Ελλάδας: Η επανάσταση των μικρών

Θεσμός των εκπλήξεων είναι το Κύπελλο και από την πρεμιέρα ήδη επτά ομάδες από τη Football League 2 πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης εις βάρος ομάδων της Football League. Πρόκειται για τους: ΑΟ Χανιά, Αναγέννηση Καρδίτσας, Οδυσσέα Κορδελιού, Εθνικό Σιδηροκάστρου, Αιγινιακό, Προοδευτική και Παναιγιάλειο.

Την τιμή και την υπόληψη της Football League «έσωσαν» οι Βύζας Μεγάρων, Ολυμπιακός Βόλου που κέρδισαν τους αντιπάλους τους στο 90λεπτο, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως Παναχαϊκή, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Καβάλα, Νίκη Βόλου, Θρασύβουλος και Πιερικός χρειάστηκε να φτάσουν στα πέναλτι, για να πάρουν την πρόκριση, ενώ κανένα παιχνίδι δεν είχε γκολ στην παράταση. Στα πέναλτι αποκλείστηκε και ο Εργοτέλης από τον Αιγινιακό.

Οσον αφορά τις ομάδες της Super League που μπαίνουν στη... μάχη στην 3η φάση όπου οι αγώνες είναι διπλοί, ο Παναθηναϊκός θα τεθεί αντίπαλος της Προοδευτικής (νίκησε 1-0 τον Ηρακλή στον Κορυδαλλό), ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Αιγινιακό, η ΑΕΚ το νικητή του αγώνα Καβάλα - Παναιγιάλειος (θα προκύψει από τη 2η φάση), ο Λεβαδειακός τον Πιερικό, ο Πλατανιάς την Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Πανιώνιος το νικητή της αναμέτρησης Φωστήρας - ΑΟ Χανιά (θα προκύψει από τη 2η φάση), ο Πανθρακικός το νικητή της αναμέτρησης Αναγέννηση Γιαννιτσών - Νίκη Βόλου (θα προκύψει από τη 2η φάση) και η Βέροια το νικητή της αναμέτρησης Θρασύβουλος - Βύζας Μεγάρων (θα προκύψει από τη 2η φάση).

Οι αντίπαλοι των υπόλοιπων ομάδων της Super League θα προκύψουν είτε απευθείας από τα αυριανά παιχνίδια, είτε από τη 2η φάση του θεσμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι διασταυρώσεις και οι επόμενες φάσεις του θεσμού:

Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012
 3. Οδυσσέας Κορδελιού – Δόξα Δράμας 1-0
 4. Κασσιόπη - Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (κ.α.) 1-3 πεν.
 5. Προοδευτική – Ηρακλής 1-0
 7. Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Ψαχνών 4-1
 8. AO Χανιά – Φωκικός 2-1
 9. Καλαμάτα – Θρασύβουλος 1-1 (κ.α.) 3-4 πεν.
10. Επισκοπή - Βύζας Μεγάρων 0-1
11. Παναιγιάλειος – Παναιτωλικός 3-1
12. Εθνικός Αστέρας – ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (κ.α.) 1-4 πεν.
13. Τηλυκράτης – Καβάλα 0-0 (κ.α.) 3-5 πεν.
14. Πανηλειακός – Παναχαϊκή 0-0 (κ.α.) 3-4 πεν.
15. Βατανιακός – Νίκη Βόλου 0-0 (κ.α.) 1-4 πεν.
16. Αιγινιακός - Εργοτέλης 1-1 (κ.α.) 6-5 πεν.
17. Εθν. Σιδηροκάστρου – Αν. Επανομής 2-1
19. Δόξα Κρανούλας – Πιερικός 0-0 (κ.α.) 1-3 πεν.
20. Αστέρας Μαγούλας – Ολυμπιακός Βόλου 1-2
22. Φωστήρας – Ζάκυνθος 4-0

Πέμπτη 25 Οκτωβρίου
1. Ρούβας – Εθνικός Γαζώρου (14:30, Δημ. Γεργέρης).
2. Αχαρναϊκός – ΑΕΛ (14:30, Δημ. Στάδιο Αχαρνών).
6. Κόρινθος – Απόλλων Σμύρνης (16:00, Γηπ. Συνοικισμού Κορίνθου).
18. Γλυφάδα – Πανσερραϊκός (15q30, Ολ. Εγκατ. Ελληνικού).
21. Απόλλων Καλαμαριάς – Καλλιθέα (18:15, Στάδιο Καλαμαριάς).
23. Τύρναβος – Οικονόμος Τσαριτσάνης (14:30, Δημ. Τυρνάβου).

2Η ΦΑΣΗ (ΜΟΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 30, 31/10 & 01/11)