Brasileiro: Με Ροναλντίνιο η Μινέιρο (videos)

Με συμμετοχή του Ροναλντίνιο σε όλα τα γκολ η Ατλέτικο Μινέιρο επικράτησε με 3-2 της Φλουμινένσε κι έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση του Brasileiro.

Ο άλλοτε μέσος της Μπαρτσελόνα έστειλε με ακρίβεια την μπάλα στο κεφάλι του Λεονάρντο Σίλβα, ο οποίος διαμόρφωσε το 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 68’ και το 81’ ο Ροναλντίνιο είχε δημιουργήσει τα γκολ του Ζο, ενώ είχε βρει δίχτυα με εκτέλεση φάουλ στο 21ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ. Η Ατλέτικο βρίσκεται πλέον έξι βαθμούς μακριά από τον πρώτο τίτλο της από το 1971, αν και οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν στο 55ο λεπτό με τον Ουέλινγκτον και ισοφάρισαν σε 2-2 με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Φρεντ, στο 85’.

Από την πλευρά της, η Φλαμένγκο κατέβαλε με 1-0 τη Σάο Πάολο χάρη σε γκολ του Μάρκο Γκονζάλεζ στο 72ο λεπτό, ενώ ο Λουίς Φαμπιάνο έχασε πέναλτι. Με γκολ του Λουάν στο 12’ η Πόντε Πρέτα επικράτησε δίκαια της Σάντος του «εξαφανισμένου» Νεϊμάρ. Επίσης, η Σπορτ Ρεσίφε πλησίασε τη γραμμή σωτηρίας κερδίζοντας με 1-0 την ουραγό Ατλέτικο Γκοϊανένσε, με τέρμα του Χούγκο στο 48’, ενώ η Ναούτικο και η Πορτουγκέζα «βολεύτηκαν» στο 0-0.