Ολυμπιακός Ροδόπολης - Γ.Σ. Προσοτσάνης 0-2

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, η Προσοτσάνη πέρασε από το «Απόστολος Φαρδέλας», κερδίζοντας με 2-0 τον Ολυμπιακό Ροδόπολης και δεν τον εμπόδισε ούτε ο κακός αγωνιστικός χώρος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Σαϊνίδη που πρόλαβε την έξοδο του Χουρουζίδη μετά από σέντρα του Καλαϊτζή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η μπάλα χτύπησε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια εμφανώς μέσα από τη γραμμή του τέρματος, όπως υπέδειξε και ο πρώτος βοηθός.

Στο 51ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ, ένα τέρμα εκπληκτικό σε δημιουργία και εκτέλεση από τον Ουζούνη μετά από συνδυασμό του Πιτσακτσή με τον Μουρατίδη. Ο Ουζούνης από 25 μέτρα και πλάγια με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα να «γλείψει» πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και μετά να αναπαυτεί στα δίχτυα του Χουρουζίδη.

Στο 77’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Σαμουηλίδη.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς). Βοηθοί: Ασβεστόπουλος, Νικηφορίδης  (Kιλκίς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ: Χουρουζίδης, Αϊβαζίδης, Δημητριάδης, Εμμανουηλίδης (64’ Τάτσιος), Μαυρουδής, Ζαγκότας, Σπανίδης, Μπογιατζής, Θεοδοσέλης (46’ Παπαδόπουλος), Κουβελόγλου (72’ Αραμπατζής), Σαμουηλίδης.

ΓΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ: Πιτσακτσής, Γεωργιάδης (81’ Ουζούνογλου), Καλαϊτζής Δ., Δημητριάδης, Παλτζίδης, Κανάτας, Ουζούνης (86’ Χατζησαββίδης), Φερφέρης, Μουρατίδης (93’ Καραγιαννίδης), Λειβαρτζινός, Σαϊνίδης.

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα