Αργεντινή: Κράτησαν την πρώτη θέση οι Νιούελς (videos)

Οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Ιγκνάσιο Σκόκο πήραν «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση της Inicial.

Ταυτόχρονα κράτησαν την πρωτιά στη συνδυασμένη κατάταξη, που κρίνει τα «εισιτήρια» για το Κόπα Λιμπερταδόρες και απομακρύνθηκαν από την «καταδικαστική» τριάδα της τριετής βαθμολογίας. Πάντως το ίδιο το παιχνίδι περιείχε ελάχιστες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Η Ρασίνγκ «αιχμαλωτίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, η οποία θα την έφερνε στο ρετιρέ της Inicial.

Στο παιχνίδι της πρώτης θέσης της Inicial παρέμεινε η Βελέζ κερδίζοντας με 1-0 εκτός έδρας την Τίγκρε του πρώην αμυντικού της ΑΕΚ, Ροντόλφο Αρουαμπαρένα. Μάλιστα οι «φορτίν» έμειναν με δέκα παίκτες από το 68ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Φρανσίσκο Κέρο, αλλά ξεπέρασαν το αριθμητικό τους μειονέκτημα και πήραν τη νίκη με γκολ του Αλεχάντρο Καμπράλ στο 83ο λεπτό.

«Λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Γοδόι Κρουζ απέσπασε η Σαν Λορένζο στο ντεμπούτο του Χουάν Αντόνιο Πίτζι στον πάγκο της. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο σύλλογος του Αλμάγκρο δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης.

Εντός της «καυτής» τριάδας παραμένει και η Ουνιόν, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τη Σαν Μαρτίν και συμπλήρωσε 15 αγώνες χωρίς νίκη. Ο Κολομβιανός Μάουρο Μπογάδο άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με το γκολ της βραδιάς και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ουμπέρτο Ουζόριο διαμόρφωσε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στον έξτρα χρόνο του δεύτερου 45λεπτου με αυτογκόλ του Λούκας Λάντα.

Τέλος, οι Ολ Μπόις κατέβαλαν με 1-0 την Μπελγκράνο χάρη σε τέρμα του Μάουρο Μάτος στο 65ο λεπτό. Οι «άλμπο» ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν προγενέστερα την υπεροχή τους σε γκολ.

28

Σημείωση: Στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες θα πάρουν μέρος η πρωταθλήτρια του Inicial, που είναι σε εξέλιξη, η Άρσεναλ Σαραντί σαν πρωταθλήτρια Clausura 2012 και οι τρεις καλύτερες ομάδες της παραπάνω κατάταξης.