Brasileiro: Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Φλουμινένσε (videos)

Με εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπαΐα συνέχισε η Φλουμινένσε και οι οπαδοί της φώναζαν συνθήματα περί πρωταθλήματος, καθώς δημιουργήθηκε διαφορά εννέα βαθμών.

Μόλις εννέα αγωνιστικές απομένουν, ώστε να ολοκληρωθεί το βραζιλιάνικο πρωτάθλημα και οι «φλουζάο» έχουν πλέον σημαντικό προβάδισμα. Στην προκειμένη εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες βασικών παικτών της Μπαΐα και πήραν τη νίκη με γκολ του Μπρούνο στο 58ο λεπτό και του Ραφαέλ Σόμπις στο 74ο.

Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Μινέιρο, που δεν είχε τον Ροναλντίνιο στη διάθεσή της, ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της Ιντερνασιονάλ. Οι «κολοράντο» ήταν ανώτεροι, έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο και έφτασαν δίκαια στη νίκη, αν και το σκορ άνοιξε στο 65ο λεπτό. Σε εκείνο το λεπτό ο Τζάκσον βρήκε δίχτυα, στο 74ο ο Κασιάνο είχε δοκάρι, στο 79ο ο Φρεντ διαμόρφωσε το 2-0 με ατομική προσπάθεια και στο 86ο ο Κασιάνο σημείωσε το 3-0 με τη βοήθεια του Νταγκομπέρτο. Ακόμα, ο Μούριελ σταμάτησε πέναλτι του Ζο στο 88ο λεπτό.

Χωρίς τον Νεϊμάρ στη σύνθεσή της, η Σάντος επιβλήθηκε με 2-0 της Μποταφόγκο χάρη σε τέρματα των Αντρέ Φελίπε και Εζέκιελ Μιράγιες στο 56ο και στο 58ο λεπτό, αντίστοιχα. Πάντως η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ είχε περισσότερες ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με το ίδιο σκορ πήρε και η Σάο Πάολο επί της Βάσκο Ντα Γκάμα. Ο Λούις Φαμπιάνο άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό και στο 47ο ο Οσβάλντο πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής. Απαιτήθηκαν, πάντως, πλειάδα επεμβάσεων του Ροτζέριο Σένι, για να κατακτηθούν οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί.

Επτά αγωνιστικές χωρίς νίκη είχε μείνει η Κρουζέιρο, αλλά κατέβαλε με 2-0 την Πορτουγκέζα. Αρχικά ο Βαλντομίρο παραχώρησε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Βάλτερ Μοντίγιο στο 36ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ουίλιαμ Σόουζα διαμόρφωσε το 2-0.

Νίκησε η Κορίνθιανς τη Φλαμένγκο με 3-2 στο ματς με τη δραματικότερη εξέλιξη και προσέγγισε τη μαθηματική εξασφάλιση της σωτηρίας της. Οι δύο δημοφιλέστερες ομάδες της Βραζιλίας πέτυχαν τέσσερα από τα πέντε γκολ τους έπειτα από το 60ό λεπτό, αλλά το τέρμα του Έμερσον στο 89ο λεπτό αποδείχθηκε καταλυτικό, αφού στις καθυστερήσεις μείωσε σε 3-2 ο Λίεντσον.

Ακόμα, η Ναούτικο προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό με τον Ντάγκλας, αλλά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Πόντε Πρέτα. Κόντρα στον ρυθμό της αναμέτρησης, άλλωστε, ο Ρίλντο ισοφάρισε στο 73ο και ο Μαρτσίνιο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 77ο με πέναλτι. Ακολούθησε και η αποβολή του Πάτρικ των φιλοξενουμένων στο 89ο λεπτό, ώστε να… δέσει το γλυκό.

Τέλος, η Φιγκουιρένσε επιβλήθηκε της Ατλέτικο Γκοϊανένσε με 3-1. Ο Αλοΐσιο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε ο Ντιέγκο για τους ουραγούς. Στη συνέχεια ο Ρόνι βρήκε δύο φορές (36ο και 84ο λεπτό) δίχτυα στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε υπό καταρρακτώδη βροχή.

20

Σημείωση: Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι