Αργεντινή: «Τεσσάρα» η Ρίβερ Πλέιτ, τα έκανε... όλα ο Ρολάντο Τσιάβι (videos)

Στην πρώτη θέση της αργεντίνικης Inicial παρέμειναν οι Νιούελς Ολντ Μπόις, αλλά τα φώτα έπεσαν στο εκτός έδρας 4-0 της Ρίβερ Πλέιτ επί της Άρσεναλ Σαραντί.

Οι πρωτοπόροι πήραν «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Τίγκρε, παρότι ο φορμαρισμένος και μέχρι στιγμής πρώτος σκόρερ της λίγκας, Ιγκνάσιο Σκόκο, είχε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ έμεινε, έτσι, στα έξι γκολ. Στα πέντε έφθασε ο Ρογέλιο Φούνες Μόρι της Ρίβερ, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο θρίαμβο των «μιλονάριος». Ο 21χρονος στράικερ σημείωσε τα δύο τελευταία, στο 81’ και το 90’. Προηγήθηκαν τα τέρματα των Λεονάρντο Πόντζιο και Κάρλος Λούνα. Μετά το 2-0, μάλιστα, στο 30’ ο Κάρλος Καρμπονέρο άφησε την Άρσεναλ με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε πέντε αγώνες της Ρίβερ Πλέιτ, που ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις.

«Ηρωική» ισοπαλία με 1-1 πήρε η Σαν Μαρτίν στην έδρα της Μπόκα Τζούνιορς. Ο Μάουρο Μπογκάδο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 34ο λεπτό, αλλά πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Γκαστόν Καπράρι. Οι «χεϊνέζες» κυριάρχησαν στη συνέχεια, αλλά πέτυχαν μόνο ένα γκολ, με το Ρολάντο Τσιάβι. Συγκεκριμένα, ο 39χρονος κεντρικός αμυντικός ισοφάρισε στο 45ο λεπτό με πολύ όμορφο τρόπο, «ρεφάροντας» το πέναλτι που είχε παραχωρήσει νωρίτερα στους αντιπάλους. Ο ίδιος, πάντως, έχασε την ευκαιρία να χριστεί και δεύτερη φορά σκόρερ όταν στήθηκε στη βούλα, αλλά αστόχησε, στο 39’.

Στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμεινε η Ιντεπεντιέντε, αν και κέρδισε με 2-1 την Ουνιόν. Ο Ερνέστο Φαρίας βρήκε δίχτυα στο 28’ και το 49’, ενώ ο Φεντερίκο Τσιαπέγιο μείωσε στο 72’. Η πρώτη νίκη των «κόκκινων» σε 15 παιχνίδια όμως ήταν πύρρειος, καθώς συνδυάστηκε με τραυματισμό του Τζόναθαν Σαντάνα, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 23ο λεπτό από το Φαμπιάν Βάργκας. Από την πλευρά της, η Κολόν επικράτησε με 4-2 της Βελέζ Σάρσφιλντ, η οποία έχασε την ευκαιρία να ανέλθει στο ρετιρέ της Inicial. Δύο γκολ πέτυχε ο Εμανουέλ Γκιγκλιότι στα πρώτα 20 λεπτά. Ο Χόρχε Ατσουχάρο σημείωσε το 3-0 και ο Φακούντο Κορουχέτ το 4-2, ενώ στο μεσοδιάστημα μείωσαν οι Αλεχάντρο Καμπράλ και Λούκας Πράτο.