Αργεντινή: Σκόραρε ο Σεμπάστιαν Σάχα (videos)

Στη δεύτερη θέση της αργεντίνικης Inicial ανέβηκε η Ρασίνγκ Κλουμπ έπειτα από το 4-0 σε βάρος της Σαν Λορένζο, στο οποίο ο Σεμπάστιαν Σάχα σκόραρε με πέναλτι.

Ο άλλοτε τερματοφύλακας της ΑΕΚ είχε πετύχει έξι γκολ με πέναλτι στο ξεκίνημα της καριέρας του φορώντας τη φανέλα της Σαν Λορένζο και ένα με την Γκρέμιο. Ωστόσο είχε αφήσει στην άκρη τη συγκεκριμένη συνήθεια τα τελευταία χρόνια. Κόντρα στην παλιά του ομάδα, όμως, ανέλαβε την εκτέλεση ενός πέναλτι και άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό! Πάντως ο Σάχα δεν πανηγύρισε δείχνοντας σεβασμό στους «κυκλώνες». Ακολούθησε αυτογκόλ του Σαντιάγκο Γκεντιλέτι στο 48ο λεπτό, το 3-0 από τον Χαβιέρ Καμπόρα στο 62ο και αυτογκόλ του Γκονζάλο Πρόσπερι στο 77ο!

Δίκαιη νίκη με 1-0 πήρε η Γοδόι Κρουζ σε βάρος της Εστουντιάντες. Ο Μάουρο Ομπόλο σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με κεφαλιά στο 67ο λεπτό και έθεσε την ομάδα εντός της «κούρσας» για την κατάκτηση του τίτλου.

Με τρία γκολ του Σέζαρ Καριγκάνο, η Ατλέτικο Ραφαέλα επιβλήθηκε με 5-3 της Αρχεντίνος Τζούνιορς και απομακρύνθηκε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Δύο τέρματα σημείωσε ο Φαμπρίτσιο Φοντανίνι, ενώ οι Γκάσπαρ Ινίγκουεζ, Μάρκος Φιγκερόα και Χουάν Λουίς Ανανγκόνο βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους.

Η τέταρτη νίκη γηπεδούχου της βραδιάς καταγράφηκε στο 2-1 των Ολ Μπόις σε βάρος της Λανούς. Στο 25ο λεπτό ο Παραγουανός Βίκτορ Αγιάλα άνοιξε το σκορ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Ιβάν Μποργκέλο για τους Ολ Μπόις. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε στο 65ο λεπτό με πέναλτι του Άνχελ Βιλντόζο, που συνοδεύτηκε με κόκκινη κάρτα στον Μαξιμιλιάνο Βελάσκεζ.