CONCACAF Champions League: Πρόκριση για Μοντερέι (videos)

Η κάτοχος του CONCACAF Champions League, Μοντερέι κέρδισε εύκολα με 3-0 τη Μουνισιπάλ από τη Γουατεμάλα και εξασφάλισε ένα «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο τρίτο τους διαδοχικό Champions League στοχεύουν οι Μεξικανοί και απέδειξαν από τη φάση των ομίλων ότι δεν έχουν… όρεξη για αστεία. Με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς πήραν την πρόκριση, πριν δώσουν τον τελευταίο τους αγώνα σε αυτόν τον γύρο. Στην προκειμένη, ο Άμπραχαμ Νταρίο Καρένιο άνοιξε το σκορ στο δωδέκατο λεπτό, ο Πάλμπλο Σολόρζανο διαμόρφωσε το 2-0 με αυτογκόλ στο 53ο και στο 80ό ο άλλοτε παίκτης της Μπόκα Τζούνιορς, Νέρι Καρντόζο, πέτυχε το 3-0.

Στους εννέα βαθμούς έφτασε και η Χερεντιάνο κερδίζοντας με 2-1 την Τάουρο, αλλά οι Κοσταρικανοί χρειάζονται ισοπαλία στην έδρα της Ρέαλ Σολτ Λέικ, για να βρεθούν στα προημιτελικά. Στο έβδομο λεπτό ο Πάμπλο Σαλαζάρ άνοιξε το σκορ με πέναλτι, αλλά στο 19ο ο Έντουιν Αγκουιλάρ Σαμανιέγκο ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα από φάση διαρκείας του συλλόγου του Παναμά ενώπιον της αντίπαλης εστίας. Το νικητήριο τέρμα καταγράφηκε στο 36ο λεπτό, όταν ο Ένοκ Πέρεζ εκμεταλλεύτηκε λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Τέλος το Τορόντο διατήρησε τις δικές του ελπίδες περνώντας με 3-0 από το Ελ Σαλβαδόρ και από την έδρα της Αγκουίλα. Ο Κούνσι Αμαρίκουα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ ο Τέρι Ντάνφιλντ βρήκε δίχτυα στο 40ό και στο 88ο. Πλέον ο καναδικός σύλλογος χρειάζεται νίκη μέσα στο Μεξικό σε βάρος της Σάντος Λαγκούνα, για να βρεθεί στον επόμενο γύρο.

Σάντος Λαγκούνα-Τορόντο (24/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σάντος Λαγκούνα (Μεξικό) 9, Τορόντο (Καναδάς) 6, Αγκουίλα (Ελ Σαλβαδόρ) 0.

Ρέαλ Σολτ Λέικ-Χερεντιάνο (23/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 9, Ρέαλ Σολτ Λέικ (Η.Π.Α.) 6, Τάουρο (Παναμάς) 0.

Χιούστον Ντάιναμο-Ολίμπια (23/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 7, Ολίμπια (Ονδούρα) 4, Σαντανέκος (Ελ Σαλβαδόρ) 0.

Σιάτλ Σάουντερς-Μαραθόν (24/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΣΙΑΤΛ ΣΑΟΥΝΤΕΡΣ (Η.Π.Α.) 9, Μαραθόν (Ονδούρα) 1, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 1.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ισίδρο Μεταπάν-Άιλαντερς 3-1
Λος Άντζελες Γκάλαξι-Ισίδρο Μεταπάν 5-2
Λος Άντζελες Γκάλαξι-Άιλαντερς 4-0
Άιλαντερς-Λος Άντζελες Γκάλαξι 0-0
Άιλαντερς-Ισίδρο Μεταπάν (27/09)
Ισίδρο Μεταπάν-Λος Άντζελες Γκάλαξι (25/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λος Άντζελες Γκάλαξι (Η.Π.Α.) 7, Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 3, Άιλαντερς (Πουέρτο Ρίκο) 1.

Τίγκρες-Αλαχουελένσε (24/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Τίγκρες (Μεξικό) 5, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 4, Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1.

Τσορίγιο-Μοντερέι (23/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΜΟΝΤΕΡΕΪ (Μεξικό) 9, Μουνισιπάλ (Γουατεμάλα) 6, Τσορίγιο (Παναμάς) 0.

Σίβας Γουαδαλαχάρα-Χελαχού (25/10)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Χελαχού (Γουατεμάλα) 7, Σίβας Γουαδαλαχάρα (Μεξικό) 3, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 1.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλος προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη