MLS: Νίκες για Ράπιντς και Ρεβολούσιον

Επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον και Κολοράντο Ράπιντς κερδίζοντας τους Κολόμπους Κρου και Πόρτλαντ Τίμπερς, αντίστοιχα, ενώ ο Γκούντγιονσεν δοκιμάζεται από τους Σιάτλ Σάουντερς.

Από τη μία, η «επανάσταση» πήρε την πρώτη της νίκη σε… δύο μήνες. Στο 54ο λεπτό ο Ντιμίτρι Ιμπόνγκο άνοιξε το σκορ και στο 74ο ο Τσαντ Μάρσαλ σημείωσε αυτογκόλ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Πέρα από τη διακοπή του αρνητικού σερί των Ρεβολούσιον, οι Κρου έχασαν για πρώτη φορά σε επτά ματς.
Με 3-0 επικράτησαν οι Ράπιντς και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της δυτικής περιφέρειας του MLS. Μόλις στο 50ό δευτερόλεπτο ο Τόνι Κάσιο σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο πέμπτο ο Αντρέ Άκπαν βρήκε δίχτυα. Στο 27ο λεπτό έφτασε η σειρά του Κάσιο, ο οποίος τελείωσε φάση διαρκείας μπροστά στην αντίπαλη εστία. Το 3-0 καταγράφηκε στο 86ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Χάιμε Καστριγιόν.
Πέρα από τα αγωνιστικά υπήρξε εξέλιξη με πρώην παίκτη της ΑΕΚ στο βορειοαμερικανικό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα ο Έιντουρ Γκούντγιονσεν προπονήθηκε με τους Σάουντερς. Δεν έχει προκύψει ακόμα σοβαρό ενδιαφέρον των εκπρόσωπων της Πολιτείας της Ουάσινγκτον για τον έμπειρο Ισλανδό επιθετικό.