Ρεκόμπα και πρόκριση για τη Νασιονάλ

Η Νασιονάλ Μοντεβιδέο συνέτριψε με 4-0 τη Μουνισιπάλ Ικουίκε και ανέτρεψε το εις βάρος της 2-0 από τον πρώτο προκριματικό του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Έτσι προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης και περιμένει τον επόμενο αντίπαλό της. Μόλις στο έκτο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Αλέξις Ρολίν, αλλά οι Χιλιανοί κράτησαν σκορ πρόκρισης μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν ο Γκονζάλο Μπουένο διαμόρφωσε το 2-0. Πριν και μετά την ισοφάριση του πλεονεκτήματος της Ικουίκε, οι Χιλιανοί πραγματοποίησαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, ώστε να εμποδίσουν τους ανώτερους Ουρουγουανούς. Τελικά ο Ρουμπέν Ταουκάρε αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό και στο 85ο λεπτό ο Αλβάρο Ρεκόμπα σημείωσε γκολ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ χαρίζοντας την πρόκριση στη Νασιονάλ. Στις καθυστερήσεις δέχθηκε κόκκινη και ο Αντριάν Ρομέρο, οπότε αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, ενώ ο Ρεκόμπα φρόντισε για το 4-0 του Ματίας Βεκίνο, το οποίο έκρινε οριστικά και αμετάκλητα την προκριθείσα ομάδα.

Πέρασε και η Μιλονάριος της Κολομβίας, καθώς κατέβαλε την Ίντι Γκας με 3-0, έπειτα από το 0-0 που απέσπασε στο Περού. Στο 35ο λεπτό ο Βιλμπέρτο Κόσμε άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ ο Ρεντερία, πρώην φορ της Πόρτο, διαμόρφωσε το 2-0 στο 71ο και ο Οτάλαβαρο Άρσε το 3-0 στο 89ο. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Μιλονάριος διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και δίκαια έφτασε στην πρόκριση.

Από την πλευρά της, η Αουρόρα της Βολιβίας πήρε «λευκή» ισοπαλία στην Ουρουγουάη από την Κέρο Λάργκο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, χάρη στο 2-1 της πρώτης αναμέτρησης των δύο συλλόγων. Πάντως πέρασαν κάποιες δύσκολες στιγμές οι παίκτες των φιλοξενουμένων, πριν αποχωρήσουν από το γήπεδο με το «εισιτήριο» για τους «16» του Σουνταμερικάνα.

Παρακάτω το πανόραμα του πρώτου προκριματικού γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):

1.    ΟΛΙΜΠΙΑ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ντανούμπιο (Ουρουγουάη) 0-0 και 2-1
2.    ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)-Ικουίκε (Χιλή) 0-2 και 4-0
3.    ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΧΙΛΗ)-Μπλούμινγκ (Βολιβία) 1-1 και 3-0
4.    Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 1-0 και 1-2
5.    Ουνιβερσιτάριο (Βολιβία)-Λίβερπουλ (Ουρουγουάη) 0-3 και 16/08
6.    Κέρο Λάργκο (Ουρουγουάη)-ΑΟΥΡΟΡΑ (ΒΟΛΙΒΙΑ) 1-2 και 0-0
7.    ΚΟΜΠΡΕΛΟΑ (ΧΙΛΗ)-Τακουάρι (Παραουγουάη) 1-0 και 2-2
8.    ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ)-Ο’ Χίγκινς (Χιλή) 3-3 και 4-0