«Έπεσε» η Μπάνφιλντ και όλη η τελευταία αγωνιστική της Αργεντινής

Όπως αναμενόταν, η τελευταία αγωνιστική της Clausura επιφύλαξε συγκινήσεις. Η Άρσεναλ Σαραντί στέφθηκε πρωταθλήτρια, ενώ η Μπάνφιλντ υποβιβάστηκε.

Σχεδόν… τα πάντα κρίθηκαν την τελευταία αγωνιστική του αργεντίνικου πρωταθλήματος. Κατ’ αρχάς η Άρσεναλ Σαραντί κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της. Το 1-0 της, μοναδικό «under» της βραδιάς, επί της Μπελγκράνο σε συνδυασμό με το 2-2 της Τίγκρε εναντίον της Ιντεπεντιέντε σηματοδότησαν τη μοναδική επιτυχία του συλλόγου.

Πάντως το «Χ» αποδείχθηκε αρκετό για τη σωτηρία της ομάδας του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα, καθώς η Σαν Λορένζο κέρδισε με 3-1 τη Σαν Μαρτίν και την «τράβηξε» μέσα στην «καυτή» ζώνη. Ακολουθούν διπλοί αγώνες-μπαράζ για τις δύο συγκεκριμένες ομάδες, στα οποία θα καθοριστεί η παραμονή τους ή μη στην κορυφαία κατηγορία της Αργεντινής.

Την ίδια ώρα, επτά ματς ξεκίνησαν ταυτόχρονα, η Μπάνφιλντ γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Κολόν. Μοιραία υποβιβάστηκε μαζί με την Ολίμπο, ενώ η Κολόν Ντε Σάντα Φε εξασφάλισε «εισιτήριο» για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του επιθετικού των νικητών, Εστέμπαν Φουέρτες, ενώ οι οπαδοί της Μπάνφιλντ δημιούργησαν προβλήματα και προκάλεσαν προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης στο 77ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς παρέταξε αναπληρωματικούς, λόγω παράλληλων υποχρεώσεων στο Κόπα Λιμπερταδόρες, και ηττήθηκε με 3-1 από τους Ολ Μπόις, αν και είχε μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο. Ακόμα η Ατλέτικο Ραφαέλα σώθηκε κερδίζοντας με 3-1 τη Γοδόι Κρουζ, η οποία προηγήθηκε στο σκορ.

Τέλος, την ισοπαλία, που ήθελε, πήρε η Ουνιόν με 2-2 εναντίον της Εστουντιάντες. Έτσι έμεινε στη Nacional A, αλλά θα ξεκινήσει 14η στην επόμενη τριετή κατάταξη του αργεντίνικου πρωταθλήματος.

Η τελική βαθμολογία της Clausura 2012:

1.    Άρσεναλ Σαραντί 38 (προκρίθηκε στο Λιμπερταδόρες)