Ενωση Αποστόλου Παύλου-Αετός Βαρβάρας 2-1

Επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στο Μακροχώρι, με την Ένωση Αποστόλου Παύλου να επικρατεί 2-1 του Αετού Βαρβάρας στο φινάλε.

Μετά το τέλος του αγώνα σημειώθηκε ένταση, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή Ζούγρα (Κοζάνης), ενώ λεκτικές αντεγκλήσεις αντάλλαξαν παίκτες και προπονητές των δύο ομάδων.

Στα του αγώνα, ο Τσακαλίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 7’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κάνοντας το 1-0. Ο Αετός αντέδρασε και στο 27’ ο Α. Νταντής είχε δοκάρι, αλλά στο 37’ ο Κουματσιώτης με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαμπριανίδης εκτέλεσε το φάουλ με κομπίνα, δίνοντας αριστερά στον Θ. Συμεωνίδη, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Λίγο νωρίτερα, οι παίκτες του Μακροχωρίου δεν είχαν τηρήσει ένα fair-play, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αετού μετά το τέλος της αναμέτρησης.

ΕΝΩΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ: Σταματέλος, Συμεωνίδης Θεοχ., Βαλδήρ, Τσιάμης, Πιετρά (67’ Βούλγαρης), Τσακαλίδης, Ινεμπολίδης, Σαρηγιαννίδης, Ξαγοράρης (46’ Λαμπριανίδης), Ευθυμιάδης (63’ Τόγος), Μπάκανος

ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ: Καραντώνας, Γκούτζιος, Νταντής Δ., Κουματζιώτης, Νταντής Α. (86’ Βατάλης), Ντάσιος (90+1’ Κοττάκης Δ. του Γ.), Παπαϊωάννου, Ραμιώτης, Κοττάκης Δ. του Α., Κεφάλας, Μωραΐτης

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ