Στο 90ό λεπτό η Φίτεσε

Με δύσκολο 3-2 σε βάρος της μαχητικής Εξέλσιορ πιστοποίησε η Φίτεσε τη θέση της εντός της προνομιούχας οκτάδας της Eredivisie.

Οι ουραγοί του πρωταθλήματος προηγήθηκαν με 2-0, αλλά ο Αλεξάντερ Μπούτνερ ισοφάρισε με δύο πέναλτι στο 45ο και στο 80ό λεπτό. Στο 75ο λεπτό είχε αποβληθεί ο Τζόρντι Βαν Ντίλεν και η πρώην ομάδα του Νίκου Μαχλά ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90ό λεπτό με γκολ του Μάρκο Βαν Γκίνκελ. Πάντως η Φίτεσε κυριάρχησε αγωνιστικά για όλο το ματς, αλλά πήρε τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Η Φένλο προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 εντός των πρώτων 22 λεπτών και τελικά κατέβαλε με το τελευταίο σκορ την Ντεν Χάαγκ. Ευνοήθηκε και από την αποβολή του Κένεθ Ομέρουο στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος είχε σημείωσε το νικητήριο... αυτογκόλ, οπότε κράτησε μέχρι το τέλος το ευνοϊκό αποτέλεσμα. Έτσι πλησίασε τις «σωτήριες» θέσεις στον έναν βαθμό.

Σπουδαία νίκη-ανάσα πήρε η Μπρέντα με 3-1 στην έδρα της Ουτρέχτης, αν και έχανε στο 71ο λεπτό. Οι Ρόμπερτ Σίλντερ, Άλεξ Σαλκ και Τζέφερι Σάρπονγκ πέτυχαν τα γκολ των νικητών.

Τέλος η Χερενφέιν συμπλήρωσε 61 βαθμούς και βρέθηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης με το εκτός έδρας 4-2 σε βάρος της Χεράκλες. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσε σε 2-1 και 3-2, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά την Χερενφέιν, η οποία σκόραρε κατά βούληση στο «Polman».