Δεύτερο σερί Champions League για τη Μοντερέι

Αν και ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Σάντος Λαγκούνα, η Μοντερέι υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου αγώνα και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το CONCACAF Champions League.

Στο 83ο λεπτό ο 25χρονος πρώην μέσος της Μπόκα Τζούνιορς, Νέρι Καρντόζο, μείωσε σε 2-1 με ατομική προσπάθεια. Πάντως το σουτ του άλλαξε πορεία, πριν καταλήξει στα δίχτυα του Οσβάλντο Σάντσεζ, ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Νωρίτερα η Σάντος έλεγξε απόλυτα το ματς και θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει τον τίτλο. Ωστόσο τα γκολ των Ντάνιελ Λουντουένα και Ορίμπε Περάλτα Μορόνες εξασφάλισαν σκορ παράτασης, αλλά τελικά οι χαμένες ευκαιρίες αποδείχθηκαν καταλυτικές για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Παρά την απουσία του Ουμπέρτο Σουάζο, ο οποίος ήταν τιμωρημένος, η Μοντερέι σημείωσε το επιθυμητό γκολ και κατέκτησε το τρόπαιο. Το ίδιο είχε πετύχει και στην περσινή διοργάνωση ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ρέαλ Σολτ Λέικ στον τελικό.

Σάντος Λαγκούνα: Σάντσεζ, Γκαλίντο, Ιμπάνιεζ, Φιγκερόα, Εστράδα, Σαλίνας (84' Μόντες), Λουντουένα (56' Γκόμεζ), Ροντρίγκεζ, Σουάρεζ (72' Μοράλες), Κουιντέρο, Περάλτα.
Μοντερέι: Ορόζκο, Ρικάρντο, Φρανσίσκο, Μπασάντα, Μέζα, Μαρτίνεζ (62' Αγιόβι), Ζαβάλα, Καρντόζο, Πέρεζ, Ντελγκάδο (82' Καρένιο), Ντε Νίγκρις (85' Μοράλες).

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα