Από... κοντά η Μπράγκα

Έναν βαθμό μακριά από την κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος έμεινε η Μπράγκα κερδίζοντας με 4-1 την Φεϊρένσε, ενώ η Λεϊρία επικράτησε της Ρίο Άβε με 1-0 και ξέφυγε από την τελευταία θέση.

Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκε ο Έλντερ Μπαρμπόσα για να ανοίξει το σκορ στο «Estadio Marcolino de Castro». Δύο γρήγορα γκολ των Λίμα και Μοσόρο εκτίναξαν το σκορ στο 3-0, πριν διαμορφώσει το 4-0 ο Ούγκο Βιάνα στο 72ο λεπτό. Η Φεϊρένσε απλά πέτυχε το γκολ της τιμής στο 75ο λεπτό.

Η Μπράγκα βρέθηκε μεν στο -1 από Πόρτο και στην ισοβαθμία με την Μπενφίκα, αλλά η Φεϊρένσε υποχώρησε στην 16η θέση της κατάταξης. Άλλωστε η Λεϊρία πήρε τρεις βαθμούς και συμπλήρωσε 18.

Πάντως απέχει ακόμα δύο βαθμούς από την «σωτήρια» 14η θέση. Ο Μπρούνο Μοράες αποτέλεσε τον σκόρερ της αναμέτρησης με την Ρίο Άβε, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, καθώς αποβλήθηκε ο Ανσέλμο.

Δείτε τη βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!