Τρία σερί η Φίτεσε

Κέρδισε με 2-0 την Χεράκλες και η Φίτεσε συνέχισε την «πίεση» για μία «ευρωπαϊκή» θέση.

Η 26η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος άνοιξε με το 2-0 του συλλόγου του Άρνεμ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ η Χεράκλες αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό.

Μία περίτεχνη ενέργεια του Μπόνι Βίλφρεντ έχοντας την πλάτη γυρισμένη στην αντίπαλη εστία ήταν αρκετή για το 1-0 στο 23ο λεπτό. Ο 23χρονος Ιβοριανός επιθετικός κέρδισε πέναλτι και την κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακα, Ρέμκο Πάσβιρ, στο 42ο λεπτό, αλλά η εκτέλεση που ακολούθησε κατέληξε στο δοκάρι.

Τελικά η Φίτεσε διαμόρφωσε το 2-0, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό ο Ρενάτο Ιμπάρα βρήκε δίχτυα και «καθάρισε» τον αγώνα.

Με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, η Φίτεσε άθροισε 41 βαθμούς και παρέμεινε στην έβδομη θέση της κατάταξης. Αντίθετα ο σύλλογος του Άλμελο έμεινε στους τριάντα βαθμούς και απέχει πέντε από τις «επικίνδυνες» θέσεις.

Φίτεσε: Βελτχούιζαν, Γιασούντα, Κασία, Άανχολτ (64' Χοφς), Κάλας, Φαν Ντερ Χέιντεν, Ανάν, Μπάτνερ, Φαν Γκίνκελ, Ιμπάρα, Βίλφρεντ (83' Ρέις).
Χέρακλες: Πάσβιρ, Φαν Ντερ Λίντεν, Λουμς, Κουάνσα, Μπρέκερς, Όβερτουμ, Ριέντστρα, Ντάγκλας (42' Τελγκενκάμπ), Ράμος (46' Μπρανς), Αρμεντέρος (78' Γκουρίγε), Ντουάρτε.

ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα