Με «εξάρα» στα ημιτελικά η Σάντος Λαγκούνα

Το 2-1 υπέρ των Σιάτλ Σάουντερς στο πρώτο ματς έκανε... φτερά στο Μεξικό, αφού η Σάντος Λαγκούνα έφτασε στο 6-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του CONCACAF Champions League.

Στα εννέα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Κρίστιαν Σουάρεζ και Ορίμπε Περάλτα είχαν διαμορφώσει το 2-0, αλλά ο Αλβάρο Φερνάντεζ έφερε την διπλή σειρά στα ίσα στο 37ο λεπτό ύστερα από πολύ ωραία ασίστ του Φρέντι Μοντέρο. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι ελπίδες των Αμερικανών εξανεμίστηκαν.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης ο Χέρκουλεζ Γκόμεζ σημείωσε το 3-1 με δυνατό σουτ. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 68ο λεπτό, ενώ ο Σουάρεζ διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 76ο λεπτό. Τέλος, ο Κάρλος Οτσόα χρίστηκε σκόρερ στο 80ό λεπτό, αλλά απλά αύξησε την διαφορά των δύο συλλόγων, αφού οι Σάουντερς είχαν ήδη παρατήσει το παιχνίδι.

Πλέον η Σάντος Λαγκούνα περιμένει τον νικητή του ζευγαρώματος ανάμεσα στους Λος Άντζελες Γκάλαξι και το Τορόντο στα ημιτελικά του τουρνουά. Οι δύο ομάδες του MLS θα λύσουν τους λογαριασμούς τους απόψε (ξημερώματα 15/03) ύστερα από το μεταξύ τους 2-2 στον Καναδά.

Σάντος Λαγκούνα: Σάντσεζ, Μανχάρεζ, Μπαλόι, Μάρες, Γκαλίντο, Ροντρίγκεζ, Λουντουένα (62' Μόντες), Κρόσας (32' Σαλίνας), Περάλτα, Γκόμεζ (69' Οτσόα), Σουάρεζ.
Σιάτλ Σάουντερς: Γκασπούρνινγκ, Παρκ, Γκονζάλεζ (76' Σίβεμπεκ), Ουρτάδο, Γιόχανσον, Έβανς, Φερνάντεζ, Αλόνσο, Ροζάλες, Μοντέρο, Εστράδα (61' Τζόνσον, 82' Λεβέσκ).