Στο -1 η Χερενφέιν

Έναν βαθμό μακριά από την κορυφή της Eredevisie βρέθηκε η Χερενφέιν κερδίζοντας με 4-2 την Εξέλσιορ, ενώ η Φίτεσε και η Ντεν Χάαγκ απέσπασαν «διπλά» στις άλλες σαββατιάτικες (10/03) αναμετρήσεις του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Μπας Ντοστ διαμόρφωσε το 3-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και το 4-2 στο τέλος του δεύτερου. Έτσι ο επιθετικός της Χερενφέιν συμπλήρωσε 18 γκολ φέτος και η ομάδα του βρέθηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης ισόβαθμη με Τβέντε και PSV Αϊντχόφεν, αλλά με έναν βαθμό λιγότερο από την Άλκμααρ έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω.

Στην έβδομη θέση «ανέβηκε» η Φίτεσε Άρνεμ ύστερα από το εκτός έδρας 3-1 σε βάρος της Χρόνινγκεν. Οι Μάρκο Φαν Γκίνκελ και Δαν Άρι Φαν Ντερ Χέιντεν διαμόρφωσαν το 2-0 και ο Μάικ Χαφενάαρ το 3-1 στο 90ό λεπτό, αφού είχε μειώσει στο μεσοδιάστημα ο Ντούσαν Τάντιτς με πέναλτι.

Τέλος, η Ντεν Χάαγκ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Χεράκλες. Σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Χενς Τόορνστρα και Τσάρλτον Βισέντο.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη