Στις καθυστερήσεις η Μαρίτιμο

Με γκολ του Φιντέλις στις καθυστερήσεις, η Μαρίτιμο επιβλήθηκε με 2-1 της Φεϊρένσε στο εναρκτήριο ματς της 22ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Άλλωστε η Φεϊρένσε ήθελε αποκλειστικά την ισοπαλία και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα με την στάση της απέναντι στο 4-3-3 της Μαρίτιμο.

Μόλις στο δωδέκατο λεπτό, λοιπόν, ο Λεοσίσιο Σάμι άνοιξε το σκορ και ενθουσίασε τους θεατές που βρέθηκαν στο «Barreiros». Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σεβερίνο Ντα Σίλβα Ρόμπσον έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Πέτερσον Πεκάνια διαμορφώνοντας το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, κράτησαν το 1-1 για 45 ολόκληρα λεπτά, παρά την έντονη πίεση που δέχθηκαν. Σε μία από τις τελευταίες ευκαιρίες της Μαρίτιμο, όμως, ο Φιντέλις, πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, οι γηπεδούχοι έμειναν μόνοι στην τέταρτη θέση της κατάταξης με 41 βαθμούς. Από την άλλη, η Φεϊρένσε «κόλλησε» στους 17 και στην προτελευταία θέση.

Δείτε τη βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Μαρίτιμο: Πεκάνια, Μπρίγκελ, Ρόμπσον, Γκιλέρμε, Μπεν Ασούρ (77' Φελίσιο), Όλιμ, Σόουζα, Μιράντα, Έλντον (61' Φιντέλις), Σάμι (84' Πούγκα), Ντίας.
Φεϊρένσε: Λόπεζ, Αμαράλ, Κουιρός, Σερζίνιο, Βαρέλα, Κρις (85' Μίτσελ), Λούντοβιτς, Κούνια (68' Κάστρο), Σάντος, Μπουβάλ, Ριμπέιρο (73' Φονσέκα).

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε 4η φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο «σπίτι» του! (photos+video)