Ανατροπή για Ρόντα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ρόντα επικράτησε της Φένλο με 3-1 και επανήλθε στην προνομιούχα οκτάδα της Eredevisie.

Η αναμέτρηση στο «Parkstad Limburg Stadion» άνοιξε το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος. Σε αυτή, η ομάδα του Χαρμ Φαν Φελντχόφεν πήρε τρεις βαθμούς, αν και βρέθηκε σε μειονεκτική θέση.

Συγκεκριμένα, στο 39ο λεπτό, ο Μάγια Γιοσίδα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και η Φένλο έφτασε στην ανάπαυλα με το 1-0. Εντούτοις, ο Γιοσίδα αποβλήθηκε στο 73ο λεπτό, ενώ η Ρόντα είχε ήδη πετύχει την ανατροπή.

Στο 51ο λεπτό, ο Σανχαρίμπ Μαλκί είχε ισοφαρίσει και στο 60ό λεπτό ο Ντάβι Ντε Μπούλε διαμόρφωσε το 2-1. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά, όταν ο Μαλκί σημείωσε το 3-1 με εύστοχο πέναλτι.

Έτσι η Ρόντα επανέκτησε την όγδοη θέση της κατάταξης διακόπτοντας αρνητικό σερί τριών αγώνων. Από την πλευρά της, η Φένλο έμεινε στην «επικίνδυνη» ζώνη.

Ρόντα: Κίζεκ, Χέμπτε, Μοντέινε, Μπίεμανς, Βούκοβιτς (89’ Μπρέκοφ), Ντε Μπούλε (71’ Ντελόρζ), Ντόναλντ (74’ Φλέντερους), Φόρμερ, Γιόνκερ, Μαλκί, Ραμζί.
Φένλο: Γκεντενάαρ, Τιμισέλα, Γιοσίδα, Φόστερμανς, Λεϊβακαμπέσι, Μέουβις, Χόλα, Κρούσεν (65’ Λίνσεν), Μπεργκουίς (65’ Κάλεν), Φίλντσουτ, Ούτσε (75’ Ντε Ρεγκτ).