Με 2-1 πάνε Μεξικό οι Σάουντερς

Με σκορ 2-1 επικράτησαν οι Σιάτλ Σάουντερς της Σάντος Λαγκούνα στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό στο CONCACAF Champions League.

Μία κεφαλιά του Μπραντ Έβανς στο 63ο λεπτό καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο ευνοεί τους γηπεδούχους, αφού οι Μεξικανοί είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Το νικητήριο γκολ προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Μάουρο Ροζάλες, πρώην άσου του Άγιαξ. Μάλιστα, μόλις δύο λεπτά νωρίτερα, ο Χέρκουλες Γκόμεζ είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 11ο λεπτό, ο Ντέιβιντ Εστράδα είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Μάλιστα, ο 24χρονος μεσοεπιθετικός σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του και αυτό ήταν σε βάρος ομάδας της πατρίδας του.

Στο Τόρεον του Μεξικό θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός στις 14 Μαρτίου. Εν τω μεταξύ, στις 8 Μαρτίου, η Ισίδρο Μεταπάν θα υποδεχθεί την Πούμας στο Ελ Σαλβαδόρ στον τέταρτο προημιτελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής.

Σιάτλ Σάουντερς: Γκουσπούρνινγκ, Παρκ, Γκονζάλεζ, Ουρτάδο, Γιόχανσον, Έβανς, Φερνάντεζ (77' Τζόνσον), Αλόνσο, Ροζάλες, Μοντέρο, Εστράδα (90' Μπουρς).
Σάντος Λαγκούνα: Σάντσεζ, Χόγιος, Μανχάρεζ, Μάρες, Γκαλίντο, Ροντρίγκεζ (83' Σαλίνας), Λουνουένια (73' Μόντες), Κρόσας, Μορόνες, Γκόμεζ (83' Οτσόα), Σουάρεζ.

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα