Ακρίτας Αχλάδας-Κάστωρ 2-5

Εντυπωσιακό πέρασμα έκανε ο Κάστορας από τη Φλώρινα, επικρατώντας 5-2 του Ακρίτα Αχλάδας, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από… χιονόπτωση, χωρίς ωστόσο να υπάρξουν προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι από την αρχή, καθώς στο 9’ ο Μαλεγκάνος είχε δοκάρι σε κεφαλιά του, στο 10’ ο Πολύζος με κοντινό σουτ έκανε το 0-1, ενώ στο 13’ ο Τζιώτζης με σουτ έγραψε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης στο 27’ έκανε το 0-3 με σουτ, ενώ στο 42’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κάστορα να πετυχαίνει κι άλλα γκολ. Στο 58’ ο Φυλακτάκης σημείωσε το 0-4, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζιώτζης είχε και νέο δοκάρι. Στο 67’ ο Παπαθανασίου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πέτυχαν… δύο γκολ της τιμής. Στο 76’ ο Παπαθανασίου μείωσε σε 1-5, ενώ στο 86’ ο Ντίνος διαμόρφωσε το τελικό 2-5.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΑΧΛΑΔΑΣ: Μπάλιος, Βαδάρης, Κλόπτσης, Δερλής, Ζυγομάνης, Παπασταύρου, Ποντίκης, Βράγκος, Μητσκόπουλος (56’ Ιωαννίδης), Ντίνος, Αναστασιάδης

ΚΑΣΤΩΡ: Τέγος, Τομόπουλος, Ξυνάδης (64’ Δασκουλίδης), Παπαθανασίου, Σιοπόβου, Φλίνδρης, Πολύζος (51’ Φυλακτάκης), Τζιώτζης, Αντωνιάδης, Τσούκλης (69’Αβραμίδης), Μαλεγκάνος

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι