Ελλάς Ποντίων – Κερατσίνι 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Κερατσίνι επί της Ελλάδας Ποντίων με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, νίκη που τους διατήρησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με μικρή διαφορά από την κορυφή.

Το Κερατσίνι κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο 20’ ο Μαριόλης με πλασέ έκανε το 1-0. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40, η Ελλάς Ποντίων έφερε το παιχνίδι στο 1-1, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σιδηρόπουλου, το οποίο κέρδισε ο Γκίλας.

Στην επανάληψη, καμία από τις ευκαιρίες δεν έγινε γκολ, κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ήρθε ο Βαρουξής στο 95’ να κάνει το 2-1 για το Κερατσίνι, με σουτ μετά από δοκάρι του Διονυσόπουλου, χαρίζοντας έτσι τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στη φιλοξενούμενη ομάδα.

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Μιχαηλίδης, Τζανάκης, Τσοπανάς, Γκίλας, Γρηγοριάδης, Κακκαβάς, Μαυράκης (65' Σιδηρόπουλος Γ.), Κολοφώτης (78' Φλέγκας), Ταμπάκης, Σιδηρόπουλος Χ., Γκουγκούλης Α. (73' Λάκος).

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ: Παπαδόπουλος, Στρόμπουλος, Μακρής (80' Λόης), Παπαδόγκωνας, Βατής, Καλλέργης, Διονυσόπουλος, Καρράς, Μαριόλης, Κουρκούτης (65' Βαρουξής), Κοράκης (66' Πουλάκης).

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)