Μαζί με Μπενφίκα η Μπράγκα

Το σερί νικών συνεχίστηκε με το εκτός έδρας 3-1 επί της Νασιονάλ Μαδέιρα και η Μπράγκα «έπιασε» την Μπενφίκα στην δεύτερη θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Μπορεί ο Ζοάο Μορένο να άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι η Μπράγκα πήρε την δέκατη συνεχόμενη της νίκη, αφού ηττήθηκε τελευταία φορά στις... 27 Νοεμβρίου από την Πόρτο με 3-2.

Στο 40ό λεπτό, ο Λίμα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 54ο ο Μοσορό διαμόρφωσε το 2-1. Στο 87ο λεπτό, ο Αντρέ Φιλίπε Ούκρα εξασφάλισε οριστικά το «τρίποντο» σημειώνοντας το 3-1. Πλέον η Μπράγκα έχει 49 βαθμούς και μοιράζεται την δεύτερη θέση της κατάταξης με την Μπενφίκα.

Στο άλλο σαββατιάτικο (03/03) παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής, η Βιτόρια Σετουμπάλ επικράτησε με 1-0 της Σπόρτινγκ. Με το γκολ του Μπρούνο Αρμάρο στο 19ο λεπτό ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις, ενώ τα «λιοντάρια» έμειναν στους 38 βαθμούς και στην πέμπτη θέση.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα και τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

ΑΕΚ: Ο Ζίνι υποβλήθηκε σε επέμβαση στους κοιλιακούς
Ολυμπιακός: Η έκπληξη Μεντιλίμπαρ με παίκτη από Κ19 στην αποστολή
ΑΕΛ: Όταν το «αλογάκι» έκανε... σούζα και έγραψε ιστορία! (photos+videos)
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: «Συναρπαστική στιγμή ο ημιτελικός», σύμφωνα με τον Έμερι