Στο ρετιρέ η Άλκμααρ

Έστω με έναν αγώνα παραπάνω από την PSV Αϊντχόφεν, η Άλκμααρ έμεινε μόνη πρώτη στο ολλανδικό πρωτάθλημα κερδίζοντας με 3-1 την Χεράκλες.

Οι Σίμον Πούλσεν, Τζόζι Αλτιντόρ και Αντάμ Μάχερ σημείωσαν τα τέρματα των πρωτοπόρων, πριν μειώσει με πέναλτι ο Ουίλι Οβερτούμ στο 56ο λεπτό. Στην φάση του 3-1 αποβλήθηκε επίσης ο Νικ Βιεργκέβερ, αλλά η Άλκμααρ ξεπέρασε το αριθμητικό της μειονέκτημα και κράτησε το θετικό αποτέλεσμα.

Ένα γκολ του Τζέφρι Καστιγιόν λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου εξασφάλισε το «τρίποντο» της Βααλβάικ. Άλλωστε με αυτό επικράτησε με 1-0 της Εξέλσιορ.

Με ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά, η Φένλο πραγματοποίησε νέο βήμα... παραμονής στην Eredevisie κερδίζοντας με 2-1 την Μπρέντα. Συγκεκριμένα, οι Ρόμπερτ Κάλεν (85ο) και ο Μάγια Γιοσίντα (87ο) ανέτρεψαν το 1-0 που καταγράφηκε στο 56ο λεπτό με αυτογκόλ Ίσμο Φόστερμανς.

Τέλος, στο τέταρτο σαββατιάτικο (03/03) παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής, η Χερενφέιν πήρε 0-0 στην έδρα της Ντεν Χάαγκ. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, πάντως, ευνόησε περισσότερο τους γηπεδούχους.