«Τρίποντο» για Ολίμπια

Εκεί που όλα έδειχναν... χαμένα, η Ολίμπια «άρπαξε» το 2-1 επί της Λανούς σε παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Με δόση τύχης άνοιξε το σκορ η Ολίμπια στο 24ο λεπτό, αφού μία μπαλιά του Βλάντιμιρ Μαρίν πέρασε τους πάντες και κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους στην συνέχεια, αφού μεταξύ άλλων είχαν χάσει το πρώτο τους παιχνίδι στο τουρνουά με 1-0 από την Έμελετς στο Εκουαδόρ.

Ωστόσο τα σχέδια των Παραγουανών πήγαν... στράφι στο 71ο λεπτό, όταν ο Κάρλος Αραούχο ισοφάρισε σε 1-1. Η... υγεία των οπαδών που βρέθηκαν στο «Nicolas Leoz» επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα στο 79ο λεπτό, όταν ο Μαξιμιλιάνο Μπιανκούτσι σημείωσε το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, γκολ.

Έτσι η Ολίμπια πήρε τους τρεις πρώτους της βαθμούς, όσους έχει επίσης η Έμελετς, στον δεύτερο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Από έναν βαθμό έχει η Λανούς και η Φλαμένγκο, ενώ η δεύτερη αγωνιστική του γκρουπ θα ολοκληρωθεί με τους προαναφερόμενους Βραζιλιάνους να υποδέχονται την Έμελετς στις 8 Μαρτίου.

Ολίμπια: Σίλβα, Ρομέρο, Μέζα, Ρεβορέδο, Κάντια, Όρτεμαν, Χομπέκερ (77' Αράντα), Μαρίν, Φ. Καμπαγιέρο (82' Παρέδες), Λ. Καμπαγιέρο (68' Αλμιρόν), Μπιανκούτσι.
Λανούς: Μαρτσεσίν, Αραούχο, Μπραγκιέρι, Γκολτζ, Μπάλμπι (85' Καράνζα), Βαλέρι (34' Νέιρα), Φρίτζλερ, Γκονζάλεζ, Περέιρα (68' Ρομέρο), Παβόνε, Ρεγκέιρο.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ