Πάει για Champions League η Μπράγκα

Ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και «απέδρασε» από το Barreiros της Μαρίτιμο, η Μπράγκα, με σκορ 2-1 πλησιάζοντας την Πόρτο στην  βαθμολογία.

Ο Κρίστιαν Πούγκα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό, αλλά τελικά η Μαρίτιμο δεν πήρε βαθμό από την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Άλλωστε ο Κουστόδιο ισοφάρισε στο 65ο λεπτό και ο πρώην παίκτης της Μπενφίκα, Νούνο Γκόμες, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 76ο λεπτό.

Στο μεταξύ, ύστερα από το 1-1, ο Σεβερίνο Ντα Σίλβα Ρόμπσον αποβλήθηκε και άφησε την Μαρίτιμο με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού. Έτσι, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 29 βαθμούς γνωρίζοντας την δεύτερη τους φετινή εντός έδρας ήττα.

Αντίθετα η Μπράγκα συμπλήρωσε 37 και απέχει τρεις από την δεύτερη θέση της κατάταξης, η οποία οδηγεί στο Champions League. Εκμεταλλεύτηκε, δηλαδή, με το καλύτερο τρόπο την ήττα της Πόρτο με 3-1 από την Ζιλ Βιθέντε.

Μαρίτιμο: Πεσάνα, Μπρίγκελ, Ρόμπσον, Γκιλέρμε, Μπεν Άτσουρ (66' Ίγκορ), Όλιμ, Ρομπέρτο Σόουζα, Μιράντα, Πούγκα, Σάμι (78' Χέλτνον), Ντίας (84' Ομπαγιόμι).
Μπράγκα: Κιμ, Ετσιεζιλέ (76' Λόπες), Ντάγκλας, Αλμέιδα, Ούγκο Βιάνα, Κουστόδιο, Μπαρμπόσα, Μοσόρο (87' Βινίσιους), Σαλίνο, Λίμα, Πάουλο Σέζαρ (58' Νούνο Γκόμες).

Δείτε την βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος με την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες