Κάστωρ-Ακαδημία Πλαταμώνα 3-3

Επεισοδιακή ισοπαλία πήρε η Ακαδημία Πλαταμώνα από τον Κάστορα 3-3, καθώς οι γηπεδούχοι κάνουν λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο που σημειώθηκαν και τα πέντε από τα έξι τέρματα. Στο 19’ ο Καλαμπάκας έκανε το 0-1 για την Ακαδημία, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαγιαννόπουλος είχε δοκάρι. Στο 26’ ο Μαλεγκάνος είχε δοκάρι για τον Κάστορα. Στο 63’ ο Καλαμπάκας και πάλι έκανε το 0-2, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 65’ μείωσαν σε 1-2 με κοντινό σουτ του Μαλεγκάνου. Στο 76’ ο Μήλιος ισοφάρισε για τους «βυσσινί» σε 2-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αν και η Ακαδημία διαμαρτύρεται πως ήταν οφσάιντ. Στο 85’ ο Μαλεγκάνος ολοκλήρωσε την ανατροπή του Κάστορα, κάνοντας το 3-2, ενώ στο επόμενο λεπτό σημειώθηκε η φάση του αγώνα.

Την ώρα που οι παίκτες των γηπεδούχων πανηγύριζαν έξαλλα το γκολ του Μαλεγκάνου και βρίσκονταν εκτός αγωνιστικού χώρου, η Ακαδημία έκανε τη σέντρα με υπόδειξη του διαιτητή, με τον τερματοφύλακα του Κάστορα να τρέχει για να επιστρέψει στη θέση του και ο Καλαμπάκας από θέση οφσάιντ, όπως λένε οι γηπεδούχοι, ισοφάρισε σε 3-3, με τον διαιτητή Θεοδωρόπουλο από τη Φλώρινα να μετράει κανονικά το γκολ.

Αυτό προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα. Τελικά το παιχνίδι συνεχίστηκε με το 3-3 να είναι το αποτέλεσμα.

ΚΑΣΤΟΡΑΣ: Τέγος, Γκούρλιας (79’ Θωμόπουλος), Δασκουλίδης, Σιοπόβου, Παναγιωτίδης, Καραβασίλης, Καραμαλής (63’ Αντωνιάδης), Μήλιος, Τζιώτζης, Τσούκλης, Μαλεγκάνος

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ: Σαρπότας, Ζούγκας, Αθανασίου (84’ Καμπερίδης), Παπαγιαννόπουλος, Κολαξίδης (79’ Αποστολιός), Οικονόμου, Καραγκούνης, Κυρτέγος, Ταρασιάδης, Καλαμπάκας, Στούμπος (93’ Ταφραλής).

Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League
Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδος με θρίαμβο στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου!