Αχαρναϊκός – Ελλάς Ποντίων 3-0

Σημαντική νίκη 3-0 επί της Ελλάδας Ποντίων πήρε ο Αχαρναϊκός, ο οποίος πλησίασε κι άλλο την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε ένα ματς το οποίο αμφότεροι ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 42’ με φάουλ ο Χριστόπουλος, γράφοντας το 1-0, ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα έχασε πέντε λεπτά αργότερα την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να δώσει άλλη τροπή στο ματς, όταν ο Ταμπάκης στο 47’ σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 63’ ο Λαναράς διπλασίασε τα τέρματα του Αχαρναϊκού κι έκανε το 2-0, για να φτάσει το ματς στο τελευταίο 10λεπτο και να μείνουν οι δύο ομάδες με 10 παίκτες.

Στο 81’ αποβλήθηκε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, ο Χριστόπουλος, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 86’ ο Γρηγοριάδης από την Ελλάδα Ποντίων.

Στο 87’ ο Λαναράς διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αυτή τη φορά από την «άσπρη» βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Ιντζόγλου, Καλαμιώτης, Μανάλης, Μαγγίνας, Μωϋσιάδης, Αθανασόπουλος, Κοκόλης, Χριστόπουλος, Νταβαρίνος (89' Παπαδόπουλος), Καλέρης (87' Μερμύγκης), Λαναράς (87' Δημάκης).

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Λυκούρης, Τζανάκης, Τσοπανάς, Χαλκίδης, Γρηγοριάδης, Κολοφώτης (46' Σιδηρόπουλος Χ.), Μαντζουράνης, Φλέγκας (76' Ταχτσίδης), Ταμπάκης, Μαυράκης (67' Καφαλίδης), Δρυμούσης.

Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν