Ελλάς Ποντίων-ΑΠΕ Μικρασιατική 3-1

Η Ελλάς Ποντίων κέρδισε με 3-1 την Μικρασιατική με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» για την διαιτησία.

Με πολλά παράπονα από πλευράς φιλοξενούμενων ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ελλάς με την Μικρασιατική. Διαμαρτύρονται έντονα για την διαιτησία του Χαλδαίου και των βοηθών του καθώς θεωρούν πως τα δύο πέναλτι που καταλόγισε υπέρ των γηπεδούχων δεν ήταν και το τρίτο τους γκολ προερχόταν από θέση οφσάιντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μικρασιατική ξάφνιασε τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας πρώτη γκολ με τον Χανδρά στο 15’. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου στο 47’ ο Ταμπάκης μπήκε μες την μεγάλη περιοχή και ανατράπηκε, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για θέατρο του ποδοσφαιριστή της Ελλάς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιδηρόπουλος ευστοχώντας και κάνοντας το 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακόμα ένα πέναλτι καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σφήκα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Και στη φάση αυτή διαμαρτύρονται στη Μικρασιατική καθώς λένε ότι το χέρι ήταν κολλημένο στο σώμα επομένως θεωρείται ακούσιο. Πάλι ο Σιδηρόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση πετυχαίνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Δρυμούσης στο 60’ με πλασέ με τους φιλοξενούμενους για ακόμη μια φορά να διαμαρτύρονται λέγοντας πως η φάση ξεκίνησε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ που δεν καταλογίστηκε.

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Λυκούρης, Τζανάκης, Τζαπανάς, Χαλκίδης, Γρηγοριάδης, Κολοφώτης (46΄Μαυράκης), Ματζουράνης (55΄ Αγγελονίτης), Γ. Σιδηρόπουλος (67΄ Σαβ. Σιδηρόπουλος), Ταμπάκης, Μπ. Σιδηρόπουλος, Δρυμούσης.

ΑΠΕ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Χριστοφαρής, Κεπούτα, Καλαϊτζής, Γάβανος (65΄ λόγω τραυματισμού Αφεντής), Γλύκας, Μπουλαζέρης, Αναστασίου (47΄ Γιασεμής), Χανδράς, Μουλάκης, Φαφαλιός (35΄ Σκανδάλης), Μοσχούρης.

Τένις: Αποσύρθηκε ο Αλκαράθ από το Masters της Ρώμης